Останнім часом у медіа часто звучать повідомлення про вербування російськими спецслужбами українських дітей для вчинення протиправних дій. На жаль, неповнолітні не завжди розуміють наслідки своїх дій і в результаті можуть позбавитися волі на тривалий строк.
За даними Служби Безпеки України (далі – СБУ), у 2024 році СБУ разом з Національною поліцією України (далі – Нацполіція) затримали понад 450 осіб, які за дорученням російських кураторів займалися підпалами в Україні.
Спецслужби росії дуже активно “полюють” через соцмережі саме на дітей – і це серйозний виклик для батьків, педагогів та правоохоронців – уберегти їх від впливу злочинної пропаганди, дезінформації, маніпуляцій і шантажу та бажання заробити “легкі гроші”.
ПРИЧИНИ ВЧИНЕННЯ ДІТЬМИ ПРАВОПОРУШЕНЬ
Керівник ювенальної превенції Національної поліції України Василь Богдан в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна», зазначив, що, після спілкування з дітьми, яких завербували, можна виокремити такі найпоширеніші причини вчинення ними правопорушень:
- матеріальна вигода (часто дітям обіцяють великі кошти за виконання завдань – і це є стимулюючим фактором). Він звернув увагу, що дітям важливо розуміти, що ніяких грошей ніхто з них отримає, а все, що можна отримати, співпрацюючи з ворогом, – або термін ув’язнення, або трагічні наслідки;
- психологічний вплив (вербувальники використовують різні психологічні прийоми, щоб маніпулювати підлітками, створюють ілюзію важливості «пригод» чи завдань);
- шантаж (якщо дитина відмовляється виконувати вже більш серйозніші завдання – її шантажують тим, що розкажуть батькам і поліції, що дитина вже виконала певні попередні завдання, фотографуючи військові об’єкти чи інфраструктуру державних органів). Ця причина трапляється рідше.
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Такі дитячі вчинки можуть призвести до сумних та небезпечних наслідків як для інших людей та держави, так і для самої дитини. Підпали авто, які належать військовослужбовцям чи Збройним Силам України, вчинення вибухів у державних установах чи їхнє замінування кваліфікуються як злочини відповідно до низки статей Кримінального кодексу України. І за них передбачена кримінальна відповідальність, зокрема, з 14 років:
- за диверсію – у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років або довічно (частина 2 статті 113 Кримінального кодексу України),
- за терористичний акт – у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років (стаття 258 Кримінального кодексу України),
- за умисне знищення або пошкодження майна – у вигляді позбавлення волі від 3 до 10 років (частина 2 статті 194 Кримінального кодексу України).
Кримінальну відповідальність за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (стаття 114-1 Кримінального кодексу України) і за державну зраду (стаття 111 Кримінального кодексу України) неповнолітні нестимуть у разі вчинення таких злочинів після досягнення 16-річного віку.
Можуть такі дії кваліфікуватися й за іншими статтями Кримінального кодексу України.
РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ТА ПЕДАГОГАМ
Саме тому дуже важливо об’єднувати зусилля, щоб вберегти дітей від ворожого впливу. Запорукою безпеки наших дітей, молоді та держави під час війни є налагоджена комунікація з дітьми батьків та вчителів. Саме батьки та педагогічні працівники можуть захистити дитину від небезпеки через відкрите спілкування і довірливі стосунки з нею, роз’яснення про наслідки протиправних дій. Педагоги можуть також допомогти батькам порадами, як комунікувати з дитиною.
Національна поліція України розробила рекомендації для проведення інформаційно-просвітницьких заходів щодо недопущення вербування дітей та залучення їх до диверсійної діяльності (далі – рекомендації). Вони містять поради для педагогів, батьків, учнів.
Щоб вберегти дітей від небезпечних ситуацій, у рекомендаціях радять батькам:
- звернути увагу, в яких месенджерах та соціальних мережах проводить час дитина, пояснити дітям про загрози, які можуть існувати в інтернеті, та як уникати підозрілих контактів;
- контролювати коло спілкування дитини, зокрема в інтернеті, чи немає серед них тих, хто полюбляє заробити «легкі гроші», а якщо у дитини є такі «друзі» – пояснити їм, які можуть бути наслідки такого спілкування;
- роз’яснити дітям, що протиправний заробіток завжди несе за собою покарання, іноді навіть і позбавлення волі.
Основні поради з рекомендацій батькам та педагогічним працівникам:
- Налагодити довірливі стосунки, спілкуватися з дітьми, цікавитися, як вони проводять свій вільний час, у яких соціальних мережах зареєстровані (щоб мати можливість коректно пояснити можливі небезпеки, які несе та чи інша мережа чи месенджер щодо можливого ризику вербування, розповісти дітям, у чому може проявлятися вербування та як правильно на нього реагувати (протистояти тиску, маніпуляції, повідомити батькам та звернутися до поліції).
- Проводити просвітницьку роботи з дітьми щодо медіаграмотності та медіагігієни, зокрема пояснювати дітям, як відрізнити фейкову інформацію від достовірної, яка інформація є секретною і які наслідки її розголошення матиме як для країни, так і для дитини та її рідних.
- Підтримувати відкриту комунікацію з дитиною – це допомагає вчасно виявити будь-які підозрілі або небезпечні ситуації.
- Сприяти формуванню критичного мислення, розвивати навички прийняття відповідальних рішень, аналізу конкретних ситуацій.
- Підвищувати правову свідомість та відповідальність, виховувати у дітей патріотизм, формувати ціннісні орієнтири та утверджувати національно-патріотичну свідомість, повагу до Конституції України та держави, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії.
Також педагоги, щоб допомогти учнівству сформувати активну громадянську позицію, навчити розрізняти факти й фейки та не піддаватися маніпуляціям і ворожій пропаганді, можуть використовувати у своїй роботі посібник «Як говорити про війну росії проти України». Його для вчителів рік тому презентувало Міністерство освіти і науки України. У ньому міститься комбінація матеріалів для молодшої, середньої та старшої школи. Вчителі мають змогу вибрати для обговорень ті теми, які відповідають віковим особливостям учнів і учениць, їхньому психоемоційному стану.
Також батьки та вчителі можуть надати дітям поради для уникнення вербування з боку російських спецслужб:
- бути обережними в Інтернеті та соціальних мережах;
- уникати контактів із підозрілими людьми, бути обачними із пропозиціями, які пропонуються незнайомцями;
- звертати увагу на ознаки обману: пропозиції швидкого збагачення, прохання виконати прості завдання з подальшими вимогами, повідомляти про це дорослим.
У разі надходження пропозицій щодо залучення дитини до диверсійної діяльності варто негайно надати інформацію поліції:
- за телефонним номером екстреної служби «102»
- або заповнити форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua
РЕСУРСИ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ПРОТИДІЯТИ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ
Кібер- та загрози із вербування можуть виявляти різні державні та недержавні організації, які спеціалізуються на безпеці та протидії інформаційним і фізичним загрозам. У цьому контексті варто згадати про деякі ресурси, за допомогою яких кожен може допомогти у блокуванні телеграм- та ютюб-каналів, фейсбук-груп, інстапрофілів, які поширюють дезінформацію та через які вчиняють протиправну діяльність, шахрайство.
- Telegram-канал «Брама» – у ньому щодня надають інформацію про блокування різних акаунтів у соцмережах. Також у ньому є інформація, як вберегтися від певних методів шахрайства, захистити себе та свою сторінку в соціальній мережі.
- Канал «StopRussia | MRIYA» – це головна інструкція та засіб комунікації з підписниками щодо блокування, а також платформа, де щоденно та систематично надаються онлайн-завдання для підписників, актуальні новини та свіжа інформація, зокрема й навчальні матеріали з кібергігієни та протидії шахрайству.
- Бот «StopRussia | MRIYA» – приймає інформацію про фейкові ресурси, котрі перевіряються модераторами та відправляються на блокування в Телеграм-канал. У розділі «Надіслати скаргу на ресурс» кожен може долучитися до блокування ресурсів окупанта.
- Чат-бот СБУ «Знайди зрадника» – у нього можна надсилати інформацію про людей, які співпрацюють із російськими загарбниками, про інтернет-агентів, що передають ворогові інформацію чи поширюють контент на його підтримку.
- Чат-бот «Спали» ФСБшника» – про який ми вже згадували вище й у якому можна повідомляти про випадки вербувань російськими спецслужбами для запобігання підпалам, диверсіям та терактам.
Використовуючи ключовий меседж – «Не пали своїх! «Спали» ворога!», СБУ закликає молодь повідомляти про будь-які спроби вербувань у спеціальний чат-бот «Спали» ФСБшника». Понад 1300 повідомлень про спроби представників спецслужб рф залучити українців до вчинення різного роду злочинів, щоб дестабілізувати ситуацію в нашій державі та знизити її обороноздатність, надійшло до чат-боту з середини грудня 2024 року і до 15 січня 2025 року.
Маємо берегти дітей від згубного впливу пропаганди та маніпуляцій – це наша спільна справа!
Фото: freepik