ЛЕЩИК НАДІЯ ВСЕВОЛОДІВНА
Народилася і проживає в місті Бровари. Все життя присвятила роботі у сфері освіти. Розпочала шлях в освіті на посаді вихователя закладу дошкільної освіти. Далі продовжила свою роботу в закладах середньої й позашкільної освіти. Має тривалий досвід роботи освітнього менеджменту в державних установах сфери освіти. З жовтня 2019 року очолювала відділ медіа та аналітики Служби освітнього омбудсмена.
Має активну громадянську позицію та тверду моральну позицію щодо несприйняття корупції. Захищає права учасників освітнього процесу, пропонує та наполегливо адвокатує на державному рівні освітні зміни, зокрема до законодавства, задля захисту прав та розвитку української освіти. За час роботи у Службі освітнього омбудсмена розробила та запропонувала більш як 50 пропозицій щодо удосконалення законодавства у сфері освіти та захисту прав – до Законів України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства освіти і науки України, частина з яких враховано.
Займалася громадською діяльністю у сфері освіти, зокрема була заступницею голови Громадської ради при управлінні освіти Броварської міської ради м. Бровари. Має волонтерський досвід.
Здобула три вищі освіти:
- за спеціальністю “Педагогіка та психологія”. Кваліфікація “Викладач педагогіки та психології. Вихователь дошкільного закладу”
- за спеціальністю “Управління навчальним закладом”. Кваліфікація “Керівник навчального закладу”
- за професійною кваліфікацією “Магістр державного управління”. Спеціальність “Електронне урядування”.
Має друковані праці.
Була експерткою та тренеркою освітніх проєктів, зокрема тренеркою проєкту щодо формування нетерпимості та негативного ставлення до корупції у молоді, здійснювала юридичне консультування педагогів.
Призначена освітнім омбудсменом з 01 листопада 2024 року розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2024 року № 1069-р відповідно до статті 73 Закону України “Про освіту” та постанови Кабміну від 6 червня 2018 року № 491.
Правова основа діяльності освітнього омбудсмена
Право на освіту
- Стаття 26. Загальна декларація прав людини.
- Стаття 2. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.
- Стаття 53. Конституція України.
- Розділ I. Розділ VI. Закон України «Про освіту». Загальні положення (зокрема, ст. 3, 4). Учасники освітнього процесу (зокрема, статті 53-55).
Освітній омбудсмен діє на підставі:
- Закон України «Про освіту». Стаття 73 «Інститут освітнього омбудсмена».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 491 «Деякі питання освітнього омбудсмена».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2024 року № 1069-р “Про призначення Лещик Н.В. освітнім омбудсменом”.
Освітній омбудсмен є посадовою особою, на яку статтею 73 Закону України “Про освіту” та Положенням про освітнього омбудсмена, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2018 р. № 491, покладається виконання завдань із захисту прав у сфері освіти, сприяння реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення права людини на здобуття якісної та доступної освіти, здійснення заходів щодо додержання законодавства про освіту та рівного доступу до здобуття освіти.
Одним із важливих напрямків роботи освітнього омбудсмена є сприяння реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення права на здобуття якісної та доступної освіти та забезпечення належних умов для реалізації права особи на освіту.
Основними завданнями освітнього омбудсмена є:
-
-
-
-
- сприяння реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення права людини на здобуття якісної та доступної освіти;
- здійснення заходів щодо додержання законодавства про освіту;
- вжиття заходів для забезпечення належних умов для рівного доступу до здобуття освіти;
- сприяння впровадженню інклюзивної форми навчання;
- сприяння виконанню Україною міжнародних зобов’язань щодо додержання в Україні прав людини на освіту;
- співпраця та взаємодія з МОН та іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти всіх рівнів незалежно від форми власності та підпорядкування, органами управління освітою, правоохоронними органами, міжнародними організаціями, неурядовими громадськими організаціями з питань, що належать до його компетенції.
-
-
-
Освітній омбудсмен відповідно до покладених на нього завдань має право:
-
-
-
- розглядати скарги та перевіряти факти, викладені у скаргах, поданих здобувачами освіти, їх батьками, законними представниками, а також педагогічними, науково-педагогічними і науковими працівниками;
- отримувати від закладів освіти та органів управління освітою інформацію, необхідну для виконання своїх функцій, у тому числі інформацію з обмеженим доступом;
- за результатами проведених перевірок приймати рішення щодо обґрунтованості чи необґрунтованості скарги і на його основі надавати рекомендації закладам освіти, органам управління освітою, повідомляти правоохоронні органи щодо виявлених фактів порушення законодавства;
- безперешкодно в установленому законом порядку відвідувати органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади освіти всіх рівнів незалежно від форми власності, а також брати участь в установленому порядку у засіданнях державних органів з питань, що належать до його компетенції;
- звертатися до органів державної влади, правоохоронних органів щодо виявлених фактів порушення права людини на освіту та законодавства у сфері освіти;
- надавати консультації здобувачам освіти, їх батькам, законним представникам, а також педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам;
- представляти інтереси особи у суді.
-
-
Освітній омбудсмен бере участь з правом дорадчого голосу в засіданнях Кабінету Міністрів України під час розгляду питань, що належать до його компетенції.
Освітній омбудсмен може мати радників і консультантів на громадських засадах.
Освітній омбудсмен має бланк із найменуванням своєї посади.
Забезпечення діяльності освітнього омбудсмена покладається на службу освітнього омбудсмена.
Авторка фото: Марія Брикимова