Такими словами починається третя частина інтерв’ю з паном Валерієм Бойком, в.о. директора Українського центру оцінювання якості освіти. Першу частину інтерв’ю читайте тут. Із другою частиною знайомтеся тут.

У цій частині ми отримаємо відповіді на такі гарячі запитання:

Чому шкільна програма не відповідає програмі зно?

Чи варто боятися ЗНО з математики?

Чи зараховується сертифікат  міжнародних мовних іспитів як ЗНО та ДПА?

І ознайомимося з ТОП-5 ДОСЯГНЕНЬ УЦОЯО

 

ЧОМУ ШКІЛЬНА ПРОГРАМА НЕ ВІДПОВІДАЄ ПРОГРАМІ ЗНО?

Сергій Горбачов: Дуже багато запитань і велике нерозуміння ситуації виникає тоді, коли починають говорити, що зміст тестів ЗНО для загальної середньої освіти не відповідає програмі, за якою навчаються школи. Що, нібито, зміст завдань не відповідає підручнику і тому школа не може підготувати до ЗНО. Якщо дітям ставлять на ЗНО запитання, якого не було в підручнику, що з цим робити?

Валерій Бойко: Школа не повинна готувати до ЗНО, школа повинна готувати до майбутнього життя, надаючи комплекс знань, умінь, навичок, передбачених чинними державними стандартами, чинною програмою. Програма ЗНО – це фактично квінтесенція цих навчальних програм, розмаїття яких залежить від кількості годин, викладання того чи іншого навчального матеріалу, так звана інваріантна складова. Наприклад, у програмі ЗНО з математики є тема “Числа і вирази”  вона представлена у будь-якій програмі в інваріантних складових. Тема вивчення тангенса представлена в усіх програмах, а котангенс – лише у програмі поглибленого вивчення, тому у програмі ЗНО котангенса ви не знайдете.

Ми орієнтуємося під час укладання тестів безпосередньо на програму ЗНО, яка розробляється на основі чинних навчальних програм. 

 

Сергій Горбачов:  До речі, проведення ЗНО з математики – одне із найрозповсюдженіших запитань. 

Валерій Бойко: Норма закону передбачає, якщо відбуваються якісь зміни у програмі, затверджується нова програма, вони мають відбуватися не раніше, ніж за 18 місяців до наступного тестування. Тобто, якщо відбулися зміни, і ми зараз працюємо за новими програмами ЗНО 2020, то ці програми були розміщені на сайті центру понад 1,5 року тому. Так само щодо 2021 року, якщо вже заявлено про зміни, які стосуються ЗНО з математики, а воно буде у 2021 році, усі матеріали, нова програма, демонстраційні тести – все розміщено на сайті УЦОЯО з грудня 2019 року. Наприклад, із програмою обов’язкового у 2021 році ЗНО з математики можна ознайомитися за посиланням: 

Міністерство освіти і науки України та Український центр є абсолютно чесними з абітурієнтами.

 

Сергій Горбачов:  Багато батьків переймаються рейтингом шкіл за результатами ЗНО. Наскільки цей  умовний рейтинг є коректним? 

Валерій Бойко: Будувати будь-який рейтинг на основі ЗНО некоректно, антинауково і шкідливо. Насамперед для батьків. Усі ті ЗМІ, які намагаються формувати такі рейтинги, дезорієнтують передусім батьківську спільноту, тому що такими рейтингами інколи підтримуються просто мильні бульбашки у вигляді якихось брендованих закладів освіти, за якими можуть стояти просто-напросто шалені гроші членських внесків, добровільних внесків. А звичайна пересічна школа, яка в нас на районі, і вчитель, який у ній працює, може надавати значно глибші, ґрунтовніші знання та займати гарні (надцяті) позиції в цьому рейтингу. 

Відповідальний за організацію ЗНО: “Будувати будь-який рейтинги шкіл на основі ЗНО некоректно, антинауково і шкідливо”.

 

Сергій Горбачов: Гарні позиції “в рейтингу ЗНО”, насамперед пов’язані з тим, що ті заклади освіти (це я вже кажу з власного досвіду), які переймаються цими так званими рейтингами, просто здійснюють примусову селекцію дітей. Якщо не маєш хоча б 10 балів у свідоцтві за 9 клас: то йди геть. На мою думку, саме так підтримуються дещо штучні рейтинги. 

Валерій Бойко: Якщо заклад відбирає в 10-11 клас найкращих випускників базової школи, він  швидше за все матиме і найкращих випускників старшої школи, і подекуди цей успіх може залежати тільки від якісного викладання в базовій школі. Навчена працювати дитина, продовжує виконувати домашні завдання, робити все для того, щоб здобувати освіту, не зможе скотитися до середньостатистичного трієчника. На цьому своєму інерційному потенціалі вона все одно здобуде непоганий результат ЗНО для закладу,  який може бути не повною мірою причетним до нього. 

 

Сергій Горбачов: Читачі нашої Фейсбук-сторінки запитують, чи правда, якщо скласти тест IELTS, чи інші міжнародні тести, то ЗНО з англійської зараховується автоматом?

Валерій Бойко: Результати деяких міжнародних мовних іспитів з іноземної мови (англійська, німецька, французька, іспанська – на вибір) можна зараховувати як оцінку ДПА в 9-му та 11-класі. Перелік цих мовних іспитів зазначено у листі МОН 

Однак якщо дитина планує вступати до закладу вищої освіти, де конкурсним предметом є, наприклад, англійська мова, вона все одно повинна реєструватися на тест з англійської мови, приходити в аудиторію та виконувати тест. Для такої дитини проходження ЗНО не буде проблемним. 

Результати сертифікатів з іноземної мови, які визнані МОН, можуть бути зараховані як ДПА у закладі освіти, але не як результати ЗНО

 

ТОП-5 ДОСЯГНЕНЬ УЦОЯО

 

Сергій Горбачов: І на завершення. Які, на вашу думку, п’ять найважливіших досягнень УЦОЯО?

Валерій Бойко: Хоча виокремити щось дуже складно (я на початку вже говорив, що все у нашій роботі дуже важливо), мій власний перелік може бути таким:

Найбільше досягнення – це здійснення щорічних перекладів тестів мовами нацменшин. Це займає колосальний обсяг нашого часу, залучення різних людей. 

Запровадження у ЗНО аудіювання з іноземних мов (тобто – розуміння мови на слух). Ми створили власну студію звукозапису, яка обладнана найсучаснішою технікою, у нас працює професіонал звукорежисер, який творить чудеса на цій техніці.

Наступне досягнення, яким ми пишаємося і яке вимагає знову-таки колосальних інтелектуальних і матеріальних витрат, – це запровадження ЗНО для дітей з глибокими порушеннями зору. Ми пишаємося тим, що у минулому році абітурієнти, які мають порушення зору та користуються зошитами шрифтом Брайля, отримали результати на ЗНО від 175 балів і вище. 

 

Служба освітнього омбудсмена готує окрему статтю, яка присвячена тому, як саме УЦОЯО забезпечує дотримання прав дітей з особливими освітніми потребами під час ЗНО. Стежте за нашим сайтом.

Також ми на порозі до наступного зрушення, до якого вже готові – це ДПА/ЗНО 2021 року, коли вперше буде проведено обов’язкове ЗНО з математики. Вже створено нові дворівневі тести з математики для тих, хто здобуває повну загальну середню освіту:  рівень стандарту і профільний рівень. Ми вже розробили демонстраційні варіанти, провели декілька потужних апробацій та обговорень цих тестів. У нашому інструменті оцінювання ми абсолютно впевнені та готові в 2021 році увійти з ним на ЗНО. Передусім, для ДПА як інструмента, який дозволить певною мірою диференціювати тих здобувачів у дворівневих умовах, коли ДПА з математики буде обов’язковою. 

Не меншим досягненням Українського центру є запровадження та реалізація незалежного тестування в рамках сертифікації педагогічних працівників. Ми створили відділ, у якому працюють фахівці початкової школи, які розробляють інструмент оцінювання для вчителів початкових класів. 

Минулого року сертифікати отримали 705 педагогів. А у 2020 зареєструвалося 1591 педагогів, з яких 29 лютого прийшли на незалежне тестування 1552 вчителів.