Кабінет Міністрів України Постановою від 16 травня 2025 р. № 562 “Деякі  питання обчислення страхового стажу” затвердив, зокрема, Порядок підтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій державі до страхового стажу (стажу роботи) для визначення права на призначення пенсії за віком (далі Порядок): https://bit.ly/4lbiDOZ.

Цей документ дуже важливий і для українських освітян, які нині вимушено перебувають за кордоном і працюють там. Він визначає, як відбуватиметься підтвердження і зарахування періодів роботи в іншій державі для визначення права на призначення пенсії за віком у тому разі, якщо Україна не має окремого договору про це з такою державою.

До повномасштабної війни за кордоном існувало лише декілька українських закладів середньої освіти, а з її початком таких закладів стало в рази більше. Ці заклади дуже важливі для нашої держави, адже вони підтримують зв’язок з Україною, з нашою ідентичністю та культурою, надають доступ до української освіти учнів, які перебувають за кордоном. Саме тому переконана, що зарахування стажу педагогів, зокрема тих, які працюють у таких українських школах, для можливості отримання пенсії за віком в Україні це вагомий та необхідний крок підтримки наших освітян.


ЗАКОНОДАВЧІ ПІДСТАВИ ЗАРАХУВАННЯ ПЕРІОДІВ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ

Підґрунтям  до прийнятого Урядом акту стало внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), які набрали чинності 23.06.2024 року. Зокрема, згаданий Закон було доповнено статтями 24-1 та 26-1, які визначають, що:

  • періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 24-1);
  • (!) не зараховуються до страхового стажу періоди трудової діяльності за межами України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та на тимчасово окупованих територіях України після 19 лютого 2014 року особі, яка після 19 лютого 2014 року проходила військову службу (службу) у збройних силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях, перебувала на посадах державної служби, на посадах в органах місцевого самоврядування у відповідних органах (формуваннях) Російської Федерації, добровільно займала посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території України, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, у незаконних судових або правоохоронних органах, а також добровільно брала участь у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на тимчасово окупованій території України, та/або у збройних формуваннях держави-агресора (ч. 3 ст. 24-1);
  • у разі відсутності необхідного страхового стажу, передбаченого частинами першою – третьою статті 26 цього Закону, для визначення права на призначення пенсії за віком включаються періоди роботи особи в іншій державі (за наявності) у календарному обчисленні, за умови зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) згідно із законодавством відповідної держави. Порядок підтвердження та зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 26-1).

Далі докладніше розглянемо зміст Порядку


ЗАРАХУВАННЯ ПЕРІОДІВ РОБОТИ В ІНШІЙ ДЕРЖАВІ НА УМОВАХ МІЖНАРОДНОГО ДОГОВОРУ

Періоди роботи осіб в іншій державі (за наявності), з якою укладено міжнародний договір України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, зараховуються до страхового стажу осіб, які проживають в Україні, на умовах такого міжнародного договору (пункт 1 Порядку).

ЗАРАХУВАННЯ ПЕРІОДІВ РОБОТИ В ІНШІЙ ДЕРЖАВІ, З ЯКОЮ НЕ УКЛАДЕНО МІЖНАРОДНОГО ДОГОВОРУ

Особи, які працювали в інших державах і у яких відсутній необхідний страховий стаж, передбачений частинами першою – третьою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, додають до заяв про призначення пенсії підтвердні документи про роботу за кордоном. Це визначає пункт 3 Порядку. Це – будь-які документи у формі довідок, виписок тощо, виданих іншою державою, що підтверджують зарахування періодів роботи у такій державі до страхового стажу (стажу роботи) під час призначення пенсії згідно із законодавством відповідної держави. Підтвердні документи, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації відповідно до законодавства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Це визначають пункти 2 та 3 Порядку.

З докладним алгоритмом дій можна ознайомитися також у роз’ясненні Міністерства соціальної політики.

Фото: freepik