Із погіршенням епідемічної ситуації через пандемію COVID-19 у закладах освіти, що продовжують свою роботу очно та в закладах, які перейшли на дистанційне навчання, зростає кількість порушень прав учасників освітнього процесу. 

Служба освітнього омбудсмена отримує звернення, в яких адміністрація закладів освіти подекуди замовчує випадки інфікування COVID-19 у закладі, не відправляє своєчасно на самоізоляцію контактних осіб-учасників освітнього процесу, а заклад – на дистанційне навчання. Це призводить не лише до збільшення випадків інфікування COVID-19 учасників освітнього процесу, а й, на жаль, навіть до летальних наслідків. 

Звертаюся до всіх учасників освітнього процесу із проханням не замовчувати, якщо ви захворіли на коронавірус або контактували з хворими. Насамперед повідомте про це класного керівника та директора. Якщо ви – керівник закладу – контролюйте самоізоляцію класів, у яких є хворі на коронавірус, відправляйте на самоізоляцію не лише хворого педагогічного працівника, а й тих працівників, які з ним контактували. І, як би це не звучало, посилюйте дотримання у закладі освіти простих і всім відомих елементарних правил: правильного користування засобами індивідуального захисту, миття та дезінфікування рук, соціальної дистанції на перервах. 

Нині саме педагогічні працівники серед усіх учасників освітнього процесу хворіють найбільше. Окремі педагогічні працівники хворіють вже не вперше. Працівники закладів освіти під час виконання своїх професійних обов’язків комунікують із великою кількістю людей, а це – підвищений ризик. Також частина працівників закладів освіти – це люди поважного віку, які є вразливою категорією, наприклад, у загальній середній освіті: 27,5 % педагогічних працівників  – віком від 41 до 50 років; 13,2 % – 55-60 років, 10,4% – 51- 54 роки, 14,8 % – понад 60 років, а у дошкільній освіті: 62% – 35-59 років, 9% – 60 років і старше.  

На жаль, загальної статистики по всій Україні щодо хворих учнів/вихованців та працівників закладів освіти державні органи влади не публікують. Для того, щоб з’ясувати ситуацію, ми промоніторили деякі вебсайти і повідомлення обласних державних адміністрацій та міст щодо статистики по захворюваності на COVID-19 працівників закладів освіти, учнів, вихованців. 

Так, за даними сайтів обласних та міських адміністрацій, спостерігається такий рівень захворюваності учнів/вихованців та працівників закладів освіти:

Станом на 29 березня 2021 року:

Житомирська область: 132 учнів, 353 працівники закладів загальної середньої освіти; а також 21 вихованця та 164 працівники закладів дошкільної освіти

Станом на 26 березня 2021 року:

Станом на 24 березня 2021 року:

Станом на 23 березня 2021 року:

  • місто Рівне: 50 учнів та 57 педагогічних працівників, а також 6 вихованців та 31 працівник закладів дошкільної освіти
  • місто Миколаїв: 130 учнів та 190 працівників закладів загальної середньої освіти, а також – 10 вихованців та 65 працівників закладів дошкільної освіти;
  • місто Тернопіль: 2 вихованці та 42 працівники закладів дошкільної освіти (2% від загальної кількості працюючих).

Навіть із цих неповних даних можемо зробити висновок, що загальна кількість хворих працівників у 1,5 – 2 рази більша ніж учнів чи вихованців. Лише в одному повідомленні міської влади вказано відсоток хворих працівників освіти від загальної кількості працюючих, а це є дуже важливим показником спроможності закладів освіти і відповідно працівників організовувати освітній процес. 

Також усе більше закладів освіти знову переходить на дистанційне навчання, адже стрімко зростає кількість регіонів, для яких встановлюється “червоний” рівень епідемічної небезпеки. Переводяться на дистанційне навчання й школи у деяких “помаранчевих” зонах. Через це збільшується вірогідність – та власне кількість фактів порушень прав учасників освітнього процесу під час дистанційного навчання. 

Відповідно до листа МОН , забороняється очна робота закладів освіти у “червоній” зоні (крім дитсадків, початкової школи та спецзакладів). Але через напруження ситуації з пандемією МОЗ та МОН рекомендують органам місцевої влади, залежно від ситуації із станом захворюваності на грип, ГРВІ, COVID-19, і в “помаранчевій” та “жовтій” зонах переводити на дистанційне навчання учнів та студентів.

Про порушення прав учасників освітнього процесу під час пандемії ми вже писали неодноразово і зібрали для усіх учасників освітнього процесу добірку наших роз’яснень та порад, що робити, якщо загострення пандемії так чи інакше вже вплинуло чи впливає на ваші права або щоб запобігти порушенням ваших прав. 

ДЛЯ ОСВІТНІХ УПРАВЛІНЦІВ ТА ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Про те, як має оплачуватися самоізоляція педагогічних працівників та за яких умов педагог може дистанційно працювати, перебуваючи на самоізоляції – у наших роз’ясненнях.

Про незаконність і неприпустимість рішень керівників примусово  відправляти працівників закладу під час карантину у відпустку. 

Рекомендації Департаменту освіти міста Києва, які будуть корисними освітнім управлінцям та керівникам закладів освіти різних типів під час переведення закладів на дистанційне навчання.

ДЛЯ БАТЬКІВ

Відповіді на найпоширеніші запитання батьків про дистанційне навчання та поради батькам, зокрема, про те, що робити, якщо вчитель не проводить онлайн-уроки, якщо в дитини під час дистанційного навчання губиться увага, якщо вчитель не володіє сучасними технологіями і через це не проводить дистанційне навчання тощо – за цим посиланням.

ДЛЯ ВСІХ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Поради для всіх учасників освітнього процесу про те, як захистити персональні дані під час дистанційного навчання.

А з добіркою ресурсів, які допоможуть навчити молодь безпечній поведінці в Інтернеті, можна ознайомитися за покликанням.

У РАЗІ ПОРУШЕНЬ ВАШИХ ПРАВ 

У разі порушення прав учасників освітнього процесу – здобувачів освіти, батьків, педагогічних працівників, просимо звертатися зі скаргою до освітнього омбудсмена.

 

Бережімо себе, наших близьких, людей, які нас оточують. Тримаймося.