РЕАГУВАННЯ ОСВІТНЬОГО ОМБУДСМЕНА НА ВИПАДОК У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ
Нещодавно до мене звернувся військовий, який повідомив, що у приміщенні та на території закладу загальної середньої освіти Київщини проводяться спортивні заняття російською мовою. Заявник просив перевірити компетентність керівника закладу освіти, який дозволяє це у закладі освіти, на яких правах там проводяться заняття, з ким це узгоджено, чи сплачуються податки та чи отримує заклад освіти якусь неправомірну фінансову вигоду. Звернулася до заявника і попросила надати інформацію, яка би підтверджувала його слова.
Оскільки під час розгляду звернення ми завжди запитуємо позицію обох сторін, то для з’ясування усіх обставин ситуації надіслала лист до закладу. У відповідь отримала дуже коротке пояснення: “освітній процес у закладі забезпечується виключно державною мовою, приміщення закладу освіти в оренду третім особам не передаються”.
Згодом заявник надав підтвердження фактів проведення спортивних занять у закладі російською мовою, а також інформацію про те, що керівник закладу освіти просив його відкликати звернення до освітнього омбудсмена.
Після цього повторно звернулася до закладу освіти, щоб отримати більше інформації про ситуацію. Керівник закладу освіти повідомив, що жодних договорів оренди приміщення не укладалося, спортивні заняття відбувалися у позаурочний час, їх відвідували діти шкільного віку та дорослі. Заняття мали “фізкультурно-оздоровчу спрямованість, а не розважально-комерційну”. Також директор зазначив, що не узгоджував їх проведення із органом управління освітою у громаді. Більше такі заняття не проводяться.
Вивчаючи інформацію, викладену у зверненні, опрацювала акаунти у соціальних мережах особи, що надає фізкультурно-оздоровчі послуги, і з’ясувала, що усі послуги надаються на платній основі, а акаунти ведуться мовою країни-агресора.
Реагуючи на порушення, викладені у зверненні, надіслала листи до управління освіти у громаді, щоб притягнути до відповідальності керівника закладу освіти, а також до Державної служби якості освіти у Київській області для проведення перевірки у закладі. Адже відповідно частини 5 статті 69 Закону України “Про освіту” підставою для проведення позапланової перевірки закладу освіти є звернення освітнього омбудсмена.
Також надіслала звернення до Уповноваженого із захисту державної мови щодо перевірки за цим фактом.
Освітній омбудсмен співпрацює з органами влади та правоохоронними органами, і у разі виявлення правопорушень здійснює відповідне реагування.
Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України – визначає стаття 10 Конституції України. Українська мова як державна – обов’язковий засіб спілкування в публічних сферах суспільного життя. Однією із них є сфера освіти, що передбачено Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Маю наголосити, що саме державна мова є мовою публічних заходів – передбачає ст. 29 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Публічними заходами для цілей цього Закону є, зокрема, збори, конференції, мітинги, виставки, навчальні курси, семінари, тренінги, дискусії, форуми, інші заходи, доступні або відкриті для учасників таких заходів вільно чи за запрошенням, за плату чи безоплатно, постійно, періодично, одноразово або час від часу, що організовуються повністю або частково органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними установами, організаціями, а також суб’єктами господарювання, власниками (засновниками, учасниками, акціонерами) яких є держава або територіальна громада незалежно від частки цієї власності.
Це означає, що як формальні заняття у закладах освіти (уроки, лекції, семінарські заняття), так і виховні та культурно-просвітницькі, які організовуються ними (форуми, семінари, виставки, екскурсії, квести, практикуми, тренінги, творчі вечори тощо), мають бути українськомовними.
Також нагадую: стаття 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», передбачає, що робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.
Тобто, всі заходи, які відбуваються в закладі освіти як установі комунальної форми власності мають відбуватися державною мовою.
Як освітній омбудсмен продовжую захищати права здобувачів освіти. Контакти для звернення можна знайти на сайті.
Також у разі порушення норм Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” та за потреби усунути перешкоди й обмеження у користуванні державною мовою – можете надсилати скарги до Уповноваженого із захисту державної мови. Інформація про порядок подачі скарги тут.
Фото: freepik