У соціальних мережах з’явився допис, у якому повідомляється, що в середній загальноосвітній школі № 30 міста Львова лаборант та вчитель фізики дозволяли собі у спілкуванні з дітьми неетичну поведінку, образливі вислови, а в телеграм-каналі групи було розміщено відповідне відео.
Сконтактувала з Андрієм Закалюком, начальником управління освіти департаменту розвитку Львівської міської ради. Було з’ясовано, що випадок дійсно трапився у школі № 30 міста Львова місяць тому. Для з’ясування обставин цього випадку управління освіти створило відповідну комісію.
Освітній омбудсмен у терміновому порядку підготувала звернення до поліції та запит на управління освіти щодо обставин справи й надання всіх документів.
Для з’ясування кожної ситуації, яка виявлена в соціальних мережах чи зазначена у зверненнях до освітнього омбудсмена, ми вислуховуємо обидві сторони. Тому просимо учнів, свідків цього випадку, та їхніх батьків звернутися до нас.
У контексті цього випадку знову наголошую на неприйнятності будь-яких проявів насильства у закладах освіти та приниження честі й гідності людини. Школа має бути безпечним освітнім середовищем, середовищем взаємоповаги учасників освітнього процесу, вільним від будь-яких проявів не тільки фізичного, але й психологічного насильства.
Нагадую, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України “Про освіту” зобов’язані:
- дотримуватися педагогічної етики;
- поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;
- захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;
- формувати у здобувачів освіти усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України.
Разом з тим, педагоги повинні пам’ятати, що вони мають виховувати свідомих громадян – громадян, для яких захист держави – це честь, а не покарання за якусь неприйнятну, на їх думку, поведінку.
У свою чергу здобувачі освіти, відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України “Про освіту”, мають право на повагу людської гідності, безпечні та нешкідливі умови навчання; захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти.
Загалом хочу зазначити, що як педагоги, так і здобувачі освіти та їх батьки зобов’язані поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх громадян, зокрема учасників освітнього процесу.