З 1 листопада 2024 року захищаю права учасників освітнього процесу на посаді освітнього омбудсмена. Коротко підсумовую, над чим працювали, над чим продовжуємо роботу та що вдалося реалізувати за ці пів року. Роботи проведено багато, зважаючи на її обсяги, не вся вона докладно може бути висвітлена на наших інформаційних ресурсах чи в медіа. Трохи окреслю діяльність у цифрах.
КІЛЬКІСТЬ ОТРИМАНИХ ЗВЕРНЕНЬ
З 1 листопада 2024 року й по 1 травня 2025 року включно освітній омбудсмен та Служба освітнього омбудсмена отримали 1255 звернень і запитів на доступ до публічної інформації (з них у 2024 році – 257, у 2025 році – 998). У межах реагування на звернення ми перевіряємо викладені в них факти, надаємо рекомендації закладам освіти, органам управління освітою, спрямовуємо звернення до органів державної влади, надсилаємо повідомлення до правоохоронних органів щодо виявлених фактів порушень.
Ми не лише реагуємо для розв’язання конкретної проблеми, але й діємо для того, щоб такі ситуації не повторювалися у майбутньому. Для цього, зокрема, пропонуємо зміни до законодавства.
РОБОТА НАД ПРОПОЗИЦІЯМИ ДО НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ
За цей період часу спільно із Службою освітнього омбудсмена опрацювала та надала пропозиції до понад десятка нормативно-правових актів, зокрема:
- законопроєктів, які подані до Верховної Ради України:
- “Про внесення змін до деяких законів щодо використання мови в освітньому процесі” (реєстр. № 13072 від 11.03.2025 р.);
- “Про внесення змін до Закону України “Про повну загальну середню освіту” щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв” (реєстр. № 13120 від 18.03.2025 р. та реєстр. № 13120-1 від 26.03.2025 р.);
- проєктів актів Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) та проєктів наказів міністерств, окремі з яких перебували на громадському обговоренні:
- проєкту Постанови КМУ “Про затвердження Порядку визнання результатів навчання, здобутих шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, що розташовані за кордоном”;
- проєкту Постанови КМУ “Про затвердження Типової програми унеможливлення насильства та жорстокого поводження з дітьми”;
- проєкту наказу Міністерства соціальної політики України “Про затвердження Типової програми для дітей та інших осіб, які вчинили булінг (цькування)”;
- проєкту наказу Міністерства соціальної політики України “Про затвердження Типової програми для дітей та інших осіб, які постраждали від булінгу (цькування) або стали його свідком”.
Також у грудні 2024 року пропонувала зміни до Постанови КМУ “Деякі питання освітнього омбудсмена” № 491 від 06.06.2018 р., якою затверджені Положення про освітнього омбудсмена, Порядок та умови звернення до освітнього омбудсмена, щоб розширити права освітнього омбудсмена для ефективнішого захисту прав учасників освітнього процесу.
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТА ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ РОБОТИ
У процесі щоденної роботи виокремила певні проблемні питання у сфері освіти, які можливо розв’язати внесенням змін до законодавства. Докладно про них – нижче.
БУЛІНГ
З початку 2025 року отримали вже понад 60 звернень щодо булінгу.
З проблематикою щодо булінгу ви можете ознайомитися в публікації.
Для вдосконалення законодавства щодо булінгу звернулася з пропозиціями до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій і Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності стосовно захисту учасників освітнього процесу від насильства, жорстокого поводження, зокрема булінгу.
Також, розглядаючи звернення про булінг, з’ясовую, чи повідомив керівник закладу освіти у встановленому порядку невідкладно у строк, що не перевищує доби, територіальний підрозділ органу Національної поліції про можливий випадок булінгу. Якщо керівник цього не зробив – звертаюся до відповідного територіального підрозділу з проханням провести перевірку. У результаті поліція складає щодо керівника закладу освіти протокол про відповідне адміністративне правопорушення та направляє його до суду. Докладно про це в окремій публікації.
ЗАХИСТ ПРАВ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ, ЗА КОРДОНОМ, У ПРИФРОНТОВИХ ТА ПРИКОРДОННИХ ГРОМАДАХ
Підготували аналітичну записку “Ризики можливих порушень прав учасників освітнього процесу та негативного впливу на сферу освіти у зв’язку з впровадженням наказів Міністерства освіти і науки України від 07.09.2024 р. № 1112 та від 09.09.2024 р. № 1276”. У документі запропонувала зміни до нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України задля усунення порушення прав учасників освітнього процесу, а також розробити документи щодо доступу до освіти дітей із тимчасово окупованих територій. Надіслала Аналітичну записку депутатам, окремим міністерствам, представникам громадянського суспільства.
Презентувала її під час зустрічі з Міністром освіти і науки України наприкінці квітня. Обговорили норми наказів, які може бути складно імплементувати в окремих прифронтових і прикордонних громадах. Домовилися їх окремо розглянути та запропонувати нові рішення.
ЗАХОДИ ЩОДО ЗМЕНШЕННЯ НАВАНТАЖЕННЯ НА ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Отримую звернення та повідомлення від керівників та педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти щодо перевантаження різними обов’язками, які не передбачені посадовими інструкціями. Також отримую звернення щодо вимоги проведення та участі в різних заходах учасників освітнього процесу і звітування про них, зокрема у формі фотозвітів.
Тому працюю над відновленням академічної свободи педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти та їх розвантаженням. Для більш докладного вивчення цього питання Служба освітнього омбудсмена спільно з Громадською організацією «Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» провели два окремих опитування керівників закладів загальної середньої освіти/їх заступників та педагогічних працівників. Надіслала Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій лист із результатами цих опитувань та буду висвітлювати їх результати на офіційних інформаційних ресурсах освітнього омбудсмена й продовжувати досліджувати питання обов’язків керівників та педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти і напрацьовувати пропозиції стосовно зменшення навантаження та звільнення від зайвих обов’язків.
Також у грудні минулого року звернулася до Міністерства освіти і науки України з відповідними листами із проханням скасувати його накази, які затверджують проведення платних конкурсів, та з проханням переглянути кількість конкурсів для учасників освітнього процесу, щоб зменшити навантаження на педагогів та заклади освіти. На жаль, поки відсутнє реагування на ці листи.
Крім того, надіслала лист до органів управління освіти з проханням не вимагати від педагогічних працівників розміщення фото та відео дітей і надсилання фото й відеозвітів. Адже, крім безпекових ризиків, це також покладає додаткове навантаження на вчителів. У цьому ж листі надала роз’яснення органам управління освіти та закладам освіти щодо правомірності фотографування, відеозйомки та публікування закладами освіти світлин і відео з дітьми.
ПІДТРИМКА ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
Надала пропозиції щодо принципів нарахування та розподілу субвенції громадам для підтримки дітей з особливими освітніми потребами (далі – діти з ООП). Вчасний розподіл цих коштів важливий для забезпечення дітей з ООП корекційно-розвитковими заняттями та оплати праці фахівців, які ці заняття проводять.
Тому наприкінці листопада минулого року звернулася з листом до обласних військових адміністрацій з проханням у терміновому порядку розподілити кошти цієї субвенції, а громадам оперативно врахувати кошти субвенції в бюджеті громад на 2024 рік та здійснити оплату праці фахівцям.
Наразі продовжуємо досліджувати проблематику щодо забезпечення права на освіту дітей з ООП.
ЗАХИСТ ПРАВ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Серед іншого пропонувала, зокрема змінити підходи до оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти та поступового підвищення заробітної плати освітян.
Також надавала рекомендації щодо оцінювання результатів навчання за новими підходами НУШ, досліджувала та висвітлювала проблему непоодиноких випадків притягнення судом до відповідальності керівників закладів освіти та органів управління освітою через неповідомлення про конфлікт інтересів чи вчинення дій в умовах його наявності.
ЗАХИСТ ПРАВ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
Також організовувала очні та особисті прийоми там, де це було необхідно за результатами розгляду звернень, долучалася до участі в засіданнях етичних комісій закладів вищої освіти для захисту прав студентів, комісії з розгляду випадку булінгу, працювала в робочих групах щодо надання пропозицій до законів та інших нормативно-правових актів.
Брала участь у судових засіданнях Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 400/3078/22, куди була залучена позивачем як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору. Вказана судова справа стосувалася визнання протиправним та скасування рішення Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 26.05.2022 року № 2 «Про ліквідацію Веселинівської гуманітарної гімназії імені Бориса Мозолевського».
Обіймаючи посаду керівника відділу медіа та аналітики у Службі освітнього омбудсмена також активно долучалася до аналітичної роботи та підготовки пропозицій до законодавства для захисту прав учасників освітнього процесу.
Ознайомитися з діяльністю освітнього омбудсмена та Служби освітнього омбудсмена за 2024 рік можна на сайті за покликанням: https://eo.gov.ua/pro-nashu-robotu/.
Зокрема, там підсумовано:
- результати розгляду звернень та реагування;
- найпоширенішу тематику звернень;
- інформацію про надані консультації та рекомендації учасникам освітнього процесу, громадянам та громадським організаціям;
- відомості про участь у нормотворчій діяльності, зокрема надання пропозицій до нормативно-правових актів.
Фото: freepik