Надано рекомендації батькам та закладу освіти стосовно подальших дій

 

Освітній омбудсмен наприкінці тижня провела майже тригодинний особистий прийом безпосередньо у закладі освіти, звідки надійшло звернення батьків здобувача освіти. Частина цієї зустрічі пройшла в укритті через повітряну тривогу.

У зверненні йшлося про булінг, здійснений засобами електронної комунікації. Але комісія з розгляду випадку булінгу в закладі освіти не визнала ці дії булінгом, обґрунтовуючи відсутністю факту систематичності.

Під час особистого прийому були присутні батьки здобувача освіти, який постраждав від цькування, керівник закладу освіти, психолог цього закладу, поліцейський Служби освітньої безпеки та експерти, залучені на прохання освітнього омбудсмена. 

Ми свідомо не запрошували дитину, яка постраждала від цькування, аби не наражати її на негативний вплив спогадів про цю ситуацію. Адже дитина відмовляється відвідувати заклад освіти та важко переживає цю подію. 

Під час подальшого вивчення ситуації в межах особистого прийому з’ясувалися нові факти, які все ж можуть свідчити про систематичність цькування.  А в класі після цієї події, на жаль, не була проведена психологічна діагностика. Не проведені також профілактичні заходи з попередження будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед здобувачів освіти та формування небайдужого ставлення здобувачів освіти до постраждалих дітей.

За підсумками особистого прийому освітнім омбудсменом було рекомендовано:

Батькам дитини:

  1. Перевести дитину на дистанційну форму навчання в цьому закладі освіти (тимчасово (до стабілізації ситуації)та подати відповідну заяву.
  2. Подати нову заяву про булінг на ім’я директора закладу освіти, в якій докладно описати всі факти цькування. 
  3. Забезпечити професійну психологічну допомогу здобувачу освіти.

Закладу освіти рекомендовано:

  1. Перевести  дитину на дистанційне навчання за заявою батьків.
  2. У разі надходження нової заяви від батьків про булінг  – скликати комісію та уважно розглянути усі надані факти.
  3. Провести всю необхідну роботу в класі: діагностику, соціометрію, провести заходи профілактики щодо попередження будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед здобувачів освіти та формування небайдужого ставлення здобувачів освіти до постраждалих дітей, протидії суїцидів тощо. 
  4. Провести заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників стосовно надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу у конфліктних ситуаціях.
  5. Провести батьківські збори щодо відповідальності батьків за виховання дітей, порядку реагування здобувачів та батьків на булінг, адміністративної відповідальності батьків та здобувачів освіти за цькування та інших питань.

Цю ситуацію освітній омбудсмен і надалі тримає на контролі та спілкується з батьками, закладом освіти й представниками поліції.

Хочемо зауважити, що в цей складний час, коли загальний психологічний стан усіх громадян нестабільний, зокрема в учасників освітнього процесу – особливо важливо надавати першу психологічну допомогу і тривалу психологічну допомогу тим, хто її потребує, в терміновому порядку.

Тому просимо працівників закладів освіти сприяти створенню безпечного освітнього середовища, а батькам бути уважними до своїх дітей.