Перший крок для відновлення академічної свободи та зменшення перевантаження педагогічних працівників
Освітній омбудсмен почала працювати над відновленням академічної свободи та зменшенням перевантаження педагогічних працівників закладів освіти. Першим кроком у цьому напрямі є зменшення кількості заходів для педагогічних працівників і здобувачів освіти та примусу брати участь у цих заходах.
Адже до освітнього омбудсмена надходять звернення та повідомлення від педагогічних працівників закладів освіти щодо вимог від органів управління освітою, керівників закладів до учасників освітнього процесу проводити та брати участь у різних заходах, зокрема конкурсах. Крім того, від педагогів, учнів, батьків вимагають звітувати про участь у цих заходах у формі відео, оприлюднених світлин на сайті та в соціальних мережах, наданням текстових документів, сертифікатів про участь. Участь у таких заходах враховується, зокрема, під час складання так званих рейтингів закладів освіти в громадах, областях та в Україні в цілому. Але це порушує право педагогічних працівників на академічну свободу і перевантажує їх.
Служба освітнього омбудсмена формує перелік заходів, конкурсів, олімпіад, у яких примушують брати участь педагогів та здобувачів освіти. До того ж деякі конкурси є комерційними: для участі в цих конкурсах учасники мають зробити переважно фіксований фінансовий так званий “благодійний” внесок. Але положення про проведення цих конкурсів, на жаль, затверджені наказами Міністерства освіти і науки України. Ці накази МОН залишаються чинними, хоча деякі з конкурсів вже не проводяться, в деяких конкурсів не працюють їх сайти, тому чи проводяться вони, – не зрозуміло, а посилання вебсайту одного з конкурсів перенаправляє на сайт російською мовою з рекламою товарів.
На думку освітнього омбудсмена, конкурси, які проводить держава або положення про проведення яких затверджено державою, мають бути безоплатними для його учасників. Адже такі конкурси, крім комерційної складової, можуть бути недоброчесними та містять корупційну складову і несуть репутаційні ризики для МОН.
Під час зустрічі освітнього омбудсмена з міністром освіти і науки України окремим питанням, в якому домовилися тісно співпрацювати, – є робота над відновленням академічної свободи та зменшенням перевантаження педагогічних працівників закладів освіти.
Як перший крок у цій співпраці освітній омбудсмен звернулася до МОН з відповідним листом із проханням скасувати накази Міністерства освіти і науки України, які затверджують проведення платних конкурсів. Це, зокрема, накази:
- від 07.05.2012 № 552;
- від 07.05.2012 № 553;
- від 16.10.2013 № 1437;
- від 29.12.2011 № 1561;
- від 12.10.2012 № 1101;
- від 2.02.2012 № 98.
!!! Звертаємося до учасників освітнього процесу: якщо ви маєте листи органів управління освітою, накази керівників закладів освіти, в яких вам наказується прозвітувати, зокрема надати світлини щодо проведених у школах заходів, просимо надсилати їх до освітнього омбудсмена. Ваша анонімність буде збережена.
Закликаємо органи управління освітою та керівників закладів освіти не порушувати академічну свободу вчителя!
Про наступні проблеми щодо перевантаження вчителя, зміни та кроки, які необхідно здійснити, щоб розвантажити педагога, – читайте у наших наступних публікаціях.
Фото: freepik