Цього року в суспільстві знову виникла гаряча дискусія щодо використання мобільних пристроїв у закладах освіти.
Думки розділилися: частина громадян пропонували повністю їх заборонити, інші розглядали можливість часткової заборони, тобто встановлення беззвучного режиму та тримання у рюкзаку (сумці).
Батьківські спільноти категорично виступали проти будь-якої заборони, адже у часи війни телефон є певним засобом безпеки та швидкого зв’язку з батьками в разі надзвичайної ситуації. Тоді ж Управління освіти Львівської міської ради запропонувало врегулювати використання мобільних телефонів у закладах загальної середньої освіти на розсуд шкіл.
3 листопада 2023 року за ініціативи освітнього омбудсмена Сергія Горбачова в Управління освіти м. Львова відбулося експертне обговорення “Врегулювання використання мобільних телефонів під час освітнього процесу”.
В обговоренні, окрім освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, який модерував дискусію, взяли участь народна депутатка України Наталія Піпа, начальник Управління освіти Львівської міської ради Андрій Закалюк, співголова громадської організації “Батьки SOS” Альона Парфенова, представники від управління освіти, керівників закладів освіти та батьків здобувачів освіти.
Питання використання мобільних телефонів у закладах освіти досить складне. З одного боку, використання мобільних телефонів в освітніх цілях допомагає урізноманітнити уроки та заняття, швидко зв’язатися з батьками в разі необхідності, а також фіксувати факти порушення прав, що визначено статтею 32 Конституції України.
З іншого боку мобільний телефон може відволікати від навчання при використанні не за призначенням, сприяти академічній недоброчесності, знижувати рівень міжособистісного спілкування.
Під час обговорення були порушені наступні питання:
- Правова та організаційна форма впорядкування використання мобільних телефонів у закладах освіти під час освітнього процесу.
- Досвід щодо розробки правил використання мобільних телефонів та їхнє запровадження у закладах освіти.
- Безпека в умовах воєнного стану: можливість дитини вільно контактувати з батьками у разі надзвичайної ситуації, поганого самопочуття дитини, необхідності терміново зв’язатися з дитиною тощо.
- Правові підстави вилучення мобільних телефонів у здобувачів освіти в разі порушення правил використання.
- Порядок збереження особистого майна (мобільних телефонів) у разі вилучення для тимчасового зберігання:
- місце зберігання, його облаштування та доступ;
- відповідальність за збереження особистого майна;
- умови доступу дитини до засобу зв’язку (мобільного телефону) у разі нагальної потреби.
- Форми відповідальності (санкції), які можуть бути застосовані у правовому полі до здобувачів освіти та батьків, у разі порушення правил користування мобільним телефоном у закладі освіти.
- Збереження прав громадян на фіксацію протиправних дій (зокрема – булінгу) із застосуванням засобів аудіо та відеофіксації (ч. 4 ст. 21 Закону України “Про інформацію”).
Обговорення було жвавим і конструктивним: всі учасники висловили різні пропозиції, застереження та зауваження.
Освітній омбудсмен порушив питання дотримання прав учасників освітнього процесу, адже заборона використання мобільних телефонів може призвести до заборони фіксувати випадки порушення прав у закладах освіти. А наявність відео- чи аудіо записів мобінгу, булінгу та інших правопорушень дозволяє притягнути кривдників до відповідальності.
Водночас цікавим є міжнародний досвід, який дослідили працівники Служби освітнього омбудсмена. Його варто й надалі вивчати з юридичного погляду та розглядати можливості застосування в Україні. Про міжнародний досвід та досвід приватних закладів щодо мобільних телефонів розповіла представник українського парламенту.
Учасники обговорення зазначали, що питання використання мобільних телефонів потребує врегулювання і що наразі немає чіткого розуміння ситуації у закладах освіти з цього питання, бо не проводилися відповідні моніторингові дослідження. У класах, де відсутні надруковані підручники (це 5 та 6 класи), діти постійно використовують мобільні телефони в освітньому процесі.
Директори закладів освіти та педагогічні працівники м. Львова ділилися досвідом щодо запровадження правил використання мобільних телефонів, які були розроблені спільно з учнями та батьками, і тому є досить ефективними. Водночас відсутність законодавчих та нормативно-правових актів, які б унормовували використання мобільних телефонів у закладах освіти, ускладнює запровадження правил. Адже у разі використання коробок для мобільних телефонів, відповідальність за їхнє збереження лягає на вчителя і є додатковим навантаженням для нього. Особливо складним є збереження мобільних телефонів під час повітряних тривог. Також педагоги зазначали про різні підходи до правил використання мобільних телефонів у початкових класах та в 5-9 і 10-11 класах.
Представники батьківської спільноти запропонували виховувати культуру доброчесності, бо заборона використання гаджетів все одно призведе до її порушення. А частина батьків занепокоєні неконтрольованим використанням дітьми мобільних телефонів та відсутністю батьківського контролю за контентом. Водночас технічний прогрес стрімко рухається, і тому через декілька років замість мобільних телефонів, можливо, вже будуть використовуватися інші пристрої.
Учасники зборів вирішили ініціювати розробку нормативно-правового акту щодо використання мобільних телефонів у закладах освіти.
Найважливішим результатом обговорення стала спільна думка, що заборона нічого не вирішить – необхідно у правовому полі розробляти правила використання мобільних телефонів, які будуть прийматися всіма учасниками освітнього процесу.
Титульне фото: freepik