Результати опитування Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»

Війна продовжує впливати на наш психологічний стан. Страх через небезпеку за своє життя і людей поруч, переживання втрати, робота та навчання в напружених умовах, посилена тривожність, втома позначаються на кожному з нас, зокрема й на учасниках освітнього процесу. 

Разом з тим, ми не завжди можемо впоратися зі стресом, відкрито про нього розповісти, звернутися по допомогу, виявити стрес в інших та допомогти, що підтверджують, зокрема наведені нижче дані опитувань та досліджень. 

 

ЛИШЕ 35% ВИКЛАДАЧІВ ВВАЖАЮТЬ, ЩО МОЖУТЬ ВПОРАТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ

За даними опитування Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” (далі програма), проведеного у лютому цього року серед викладачів і студентів 29 закладів вищої освіти, майже кожен третій викладач має ознаки прихованого вигорання.

Результати цього опитування презентували під час заходу “Університети в екосистемі “Ти як?”, де Перша леді України Олена Зеленська зустрілася з представниками спільноти закладів вищої освіти (далі ЗВО), які впроваджують цю програму: ректорами, проректорами та лідерами студентського самоврядування.

Опитування свідчить, що у 16% викладачів є ознаки вигорання, які виявляються через емоційну відстороненість, цинічність, розчарування. 

Ще 18% схильні до уникання робочих завдань, прокрастинації, втрати мотивації. 

І лише 35% викладачів вважають, що можуть впоратися зі стресом. 

Професійного вигорання зазнають і вчителі. За даними дослідження “Освітній фронт. Вплив війни на освітян”, організованого освітньою фундацією GoGlobal та проведеного наприкінці 2022 року (далі – дослідження GoGlobal), 54% вчителів також зазначали, що відчувають власне професійне вигорання, 54% вчителів вказали, що мають потребу у психологічній допомозі, а ще 7% педагогів було важко відповісти щодо цієї потреби.  

29% вчителів потребують вміння виявляти ознаки стресу в інших, а 37% вміння справлятися з власним стресом. 

 

БЛИЗЬКО 52% СТУДЕНТІВ ПОТРЕБУЮТЬ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ РІЗНОГО СТУПЕНЯ ІНТЕНСИВНОСТІ

Опитування Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” серед студентів показало, що близько 52% студентів потребують втручання різного ступеня інтенсивності для отримання психологічної допомоги.

Дослідження GoGlobal 2022 року показало, що 75% школярів мали когнітивні прояви стресу, а 46% скоріше зазнавали стресу та психологічної травми, ніж ні.

 

НЕОБХІДНО ПРОДОВЖУВАТИ РОЗГОРТАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ ДОПОМОГУ В ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Як освітній омбудсмен мала честь відвідати цей важливий захід. І хочу зазначити, що результати опитування викладачів та студентів і результати дослідження стану вчителів та учнів лише підтверджують, що учасники освітнього процесу значною мірою потребують підтримки від інших людей, опанування навичок першої психологічної допомоги, об’єднання зусиль та обміну досвідом щодо надання такої допомоги. 

Кожен учень, студент, педагог, викладач це наше теперішнє й майбутнє. Й для того, щоб усім мати власний психологічний та фізичний ресурс, сили розвиватися та розвивати, навчатись та навчати, надихатися та надихати, відновлюватися й відновлювати, необхідно дбати про своє ментальне здоров’я та допомагати в цьому іншим.

Як повідомляється на сайті Офісу Президента України, спільнота, яка впроваджує Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативу Першої леді Олени Зеленської, складається з тридцяти ЗВО, половина з яких готують фахівців із соціальної роботи, і майже 90% – психологів. Хочу звернути увагу, що всі ці студенти – це майбутні фахівці, які надаватимуть психологічну допомогу нашому травмованому війною суспільству, зокрема і в закладах освіти різних типів. Тому дуже важливими є заходи з розгортання психологічної допомоги, що втілюються зараз у ЗВО. Наразі, як повідомляється на сайті Офісу Президента України, у 97% ЗВО вже функціонують психологічні служби. На базі низки ЗВО працюють центри ментального здоров’я, інтерактивні простори “Турбота про себе”, молодіжні центри, центри розвитку студентства, коворкінги, а також проводять психологічні воркшопи, організовують групи підтримки, заняття з арттерапії, творчі клуби тощо. У межах “Ти як?” відбуваються масштабовані навчання, зокрема підготовлено 60 тренерів ЗВО за програмою “Самодопомога плюс” від ВООЗ, 52 фахівці закладів вищої освіти пройшли навчання в Академії психічного здоров’я, 20 кураторів ЗВО опанували навички першої психологічної допомоги. Університети також стають майданчиками для обміну досвідом.

Під час заходу п’ять ЗВО оголосили про створення консорціуму. Заклади вищої освіти об’єднуються, щоб розробити новий науковий кластер, який відповідав би сучасному підходу до ментального здоров’я.

Тому підтримую те, на чому наголошували учасники заходу, важливо продовжувати розгортати психологічну допомогу у ЗВО. 

Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативи першої леді Олени Зеленської – здійснює Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за експертної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Титульне фото: freepik, інші світлини – надані організаторами заходу