З 1 січня 2025 року вводиться в дію новий Закон України “Про дошкільну освіту” (далі Закон). Це дуже важливий крок для оновлення дошкільної освіти, адже попередній Закон був прийнятий ще у 2001 році й не враховував сучасні підходи та виклики. 

Новий Закон був прийнятий Верховною Радою України  6 червня 2024 року, набрав чинності на наступний день після його опублікування 7 липня 2024 року і мав вводитися в дію через рік після набрання чинності, тобто 7 липня 2025 року. Однак Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік”  введення його в дію перенесли на 1 січня 2025 року. Це стало певною несподіванкою для освітян та громад. 

Протягом року з дня набрання чинності Законом Кабінет Міністрів України має забезпечити прийняття та приведення у відповідність всіх необхідних передбачених Законом нормативно-правових актів (далі – НПА), а органи місцевого самоврядування мають привести у відповідність свої НПА протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом. Це передбачено п. 5 та 7 розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення”

Тож формально до 7 липня 2025 року ще є час на розробку відповідних документів для імплементації Закону, однак введення його в дію раніше запланованого терміну – з початку року об’єктивно змушує пришвидшити цей процес для того, щоб Закон нормально запрацював та повноцінно забезпечував право на дошкільну освіту. 

Для введення Закону в дію МОН необхідно виконати 44 завдання: розробити 28 нових НПА, внесення змін потребують 5 НПА, 11 НПА наразі  не потребують змін,  через те, що питання врегульовано. Також дію деяких НПА призупинено  на час воєнного стану. Частина документів 10 проєктів актів вже розроблені Міністерством освіти і науки України та проходять процедуру затвердження. На сайті МОН у розділі “Регуляторна політика” оприлюднена низка проєктів регуляторних актів, які вже розроблені для імплементації Закону. Ознайомитися з їх узагальненим переліком можна нижче.

Розробка НПА, зокрема якісного НПА, та його затвердження займає тривалий час. Адже до того, як проєкт регуляторного акта оприлюднюється, проводиться аналіз його впливу. Далі проект регуляторного акта проходить громадське обговорення. Строк громадського обговорення не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (ст. 9 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”). Також НПА має пройти погодження іншими органами влади. 

Тому для того, щоб дошкільна освіта працювала за новим законом, зокрема, для оперативної й водночас якісної розробки потрібних НПА необхідна консолідована праця усіх стейкхолдерів. Потрібно, щоб людей, яких хвилює розвиток дошкілля працівників цієї сфери, батьків, управлінців та широку громадськість, було залучено до обговорення цих актів. 

До освітнього омбудсмена надійшли чисельні звернення від  працівників закладів освіти щодо збільшення тижневого навантаження для окремих категорій педпрацівників закладів дошкільної освіти. Наразі опрацьовуємо ці звернення й готуємо лист до Комітету з питань освіти, науки та інновацій та Міністерства освіти і науки України. МОН готує відповідний лист-роз’яснення щодо цього питання.

Зважаючи на значний практичний досвід роботи у дошкільній освіті, освітній омбудсмен долучилася до робочої групи з загальних питань розробки документів, необхідних для імплементації Закону України “Про дошкільну освіту”. Прагненням освітнього омбудсмена є те, щоб оновлення дошкільної освіти забезпечувало права учасників освітнього процесу.

Освітній омбудсмен також надавала пропозиції до законопроєкту “Про дошкільну освіту”, адже аналітична та юридична робота над зверненнями, які до нас надходять, і моніторинг соціальних мереж дозволяють нам виокремити проблеми щодо порушення прав та запропонувати можливості для їх розв’язання на законодавчому рівні. Освітній омбудсмен подавала 22 пропозиції до законопроєкту, з яких 3 було враховано у повному обсязі, 7 – враховано частково, не враховано – 12. Детальніше про них можна довідатися на нашому сайті.

 

Перелік підготовлених НПА: 

Наразі на сайті МОН пропонується для громадського обговорення проєкт Положення про спеціальний дитячий садок, до якого ще можна надавати пропозиції до 9 січня 2025 року.

Фото: freepik