Діти відчувають, що мають бути рівними у правах із дорослими, проте їхня обізнаність про власні права залишається низькою. Вони часто впевнені, що дорослі чинять правильно, тому визначити, порушені їхні права чи ні, не можуть. Це в майбутньому формує віктимну поведінку: визнання своєї неправоти, небажання вступати в діалог і відстоювати свої права, очікуючи на батьків, які допоможуть впоратися із ситуацією.
До того ж, діти бояться відстоювати свої права через страх колективного тиску батьків, вчителів, інших дорослих, однокласників та стереотипні освітні наративи дорослих на кшталт «це єдиний спосіб впоратися з неслухняними дітьми» або «так роблять з усіма» тощо.
Такі результати дослідження, проведеного ГО «Комунікації для змін» у партнерстві з Держпродспоживслужбою та Службою освітнього омбудсмена в межах проєкту #ПраваРулять. Дослідження проводилося серед дітей 9-18 років.
«Терпимість до порушення прав дітей та підлітків не тільки руйнує їхню психіку, але й сприяє формуванню дорослої людини, яка боятиметься відстоювати свої права. Це може призвести до зростання покоління, нездатного протидіяти корупції та іншим видам порушення прав», — зазначає освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Крім того, з початком повномасштабної війни діти та підлітки стали більш тривожними через те, що були вимушені змінити звичний спосіб життя. За даними фонду UNICEF, через російську агресію в Україні більше половини українських дітей вимушено змінили своє місце проживання і спосіб життя. Це спричинило високий рівень стресу серед дітей, який проявляється у небажанні продовжувати навчання і складнощах у процесі адаптації до нових умов життя та підліткових колективів.
За даними опитування Служби освітнього омбудсмена, 83 % опитаних здобувачів освіти заявили про поганий психологічний стан та психологічні проблеми.
Війна також загострила конфліктні ситуації в родині через примусове вивезення дітей в інше місце без їхньої згоди, напруження у зв’язку з небезпекою, неможливість впливати на обставини, що викликає в дітей відчуття безпорадності.
На основі результатів дослідження буде створений ігровий чат-бот #ПраваРулять, який допоможе дітям та підліткам краще розуміти свої громадянські права, насамперед права в освіті та права споживачів, а також підкаже, як саме їх відстоювати. Запуск ігрового чат-боту планується наприкінці вересня.