Право на життя та безпеку є найголовнішим правом людини. Забезпечити безпечне перебування учасників освітнього процесу є найголовнішим завданням будь-якого закладу освіти.
Я глибоко стривожений та засмучений тим, що пожежі у закладах освіти призводять до трагічних наслідків. Звичайно, виникає цілком закономірне питання:
ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ, ЩОБ УНЕМОЖЛИВИТИ ПОЖЕЖІ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ? Як діяти, щоб запобігти трагедії та не допустити непоправних наслідків, якщо все ж пожежа виникла?
Загалом, пожежна безпека – це дуже об’ємний комплекс заходів, які спрямовані на запобіганню пожежі, а якщо пожежа все ж виникла – на порятунок людей та якнайшвидше зупинення вогню.
Усі ці необхідні дії та заходи детально визначені у Правилах пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, які затверджені наказом Міністерства освіти і науки та є ОБОВ’ЯЗКОВИМИ ДЛЯ ВИКОНАННЯ всіма учасниками навчально-виховного процесу (пункт 2, розділу І) http://bit.ly/38Vh6YF.
Відповідальність за виконання цих заходів та забезпечення пожежної безпеки в закладах освіти покладається на:
▶ засновника закладу освіти або уповноважені ними органи;
▶ органи управління освітою;
▶ керівників закладів освіти, педагогів і персонал закладів освіти.
Особливо треба акцентувати на тому, що виконувати правила пожежної безпеки повинні всі учасники освітнього процесу: не лише керівництво закладу, педагогічні працівники, але й батьки, учні та студенти!
У Правилах зазначені:
🔼 організаційні заходи, вимоги пожежної безпеки до утримання території, будівель, евакуаційних шляхів і виходів;
🔼 порядок дій у разі виникнення пожежі;
🔼 вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту;
🔼 зміст та порядок навчання з питань пожежної безпеки та ін.
Звертаємо вашу увагу на важливі моменти з цих правил та відповідальність:
🔴 усі будівлі закладів освіти мають бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: 🧯 вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою 🛢, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами тощо (пункт 8 розділ VІ ) http://bit.ly/2SirmUP ;
🔴 учасники навчально-виховного процесу (крім вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів початкових шкіл) повинні знати місця, де розміщені первинні засоби пожежогасіння, і вміти користуватися ними у разі виникнення пожежі чи загоряння (пункт 16 розділу VІ ) http://bit.ly/2SirmUP;
🔴 кожний заклад та установа мають бути забезпечені зовнішнім і внутрішнім протипожежним водопостачанням – це пожежні кран-комплекти, гідранти, пожежні рукава тощо (пункт 1, розділу V) http://bit.ly/2SirmUP
🔴 приміщення закладів освіти обладнуються системами протипожежного захисту, відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 http://bit.ly/2sLZBJD та Правил пожежної безпеки (пункт 1 розділу V) http://bit.ly/2MeyzkY.
Державні будівельні норми визначають вимоги до нових будівель закладів освіти та реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту існуючих.
Освітню сферу регулює велика кількість Державних будівельних норм, найважливіші з яких є наступні:
– “Заклади освіти” ДБН В.2.2-3:2018 http://bit.ly/35LKHSm
– “Системи протипожежного захисту” ДБН В.2.5-56:2014 http://bit.ly/2rZQpS3
Треба враховувати, що нові заклади освіти будуються з усіма необхідними системами пожежного захисту. Але більшість закладів освіти в нашій країні побудовано ще за радянських часів, тому, на жаль, у багатьох із них подібні системи відсутні – і наразі дуже гостро постало питання облаштування закладів сучасними системами протипожежної сигналізації та засобами пожежогасіння.
Відповідно ДБН В.2.5-56:2014, у закладах освіти має бути встановлено системи протипожежного захисту🔊. В документі вказано, які види систем пожежної сигналізації, систем передавання тривожних сповіщень, систем оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей мають бути встановлено в різних типах закладів освіти. (стор. 48-49, стор. 73) http://bit.ly/2rZQpS3
Одразу зазначимо, що встановлення цих систем коштує чималих грошей, але, якщо йдеться про життя та здоров’я людей, ці витрати мають бути пріоритетними.
ЯК ДІЯТИ КЕРІВНИКУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ?
Найперше – те, що заклад освіти може зробити власними силами – зробити негайно:
▶ ретельно вивчити вказані правила, провести внутрішню ревізію їх виконання; за підсумками цієї внутрішньої ревізії – вжити необхідних заходів;
▶ регулярно проводити навчання з протипожежної безпеки та дій у випадку надзвичайних ситуацій для здобувачів освіти та працівників закладу;
▶ звільнити евакуаційні виходи із приміщенні;
▶ видалити із навчальних та підсобних приміщень легкозаймисті матеріали або (якщо це необхідні для навчального процесу реактиви чи матеріали) – забезпечити їх надійне зберігання та безпечне використання;
▶ розмістити у приміщенні добре помітні та зрозумілі інструкції з пожежної безпеки, схеми евакуації та вказівні знаки;
▶ здійснювати періодичну перезарядку і технічне обслуговуванне вогнагасників, контроль за наявністю та справністю первинних засобів пожежогасіння;
▶ зняти суцільні решітки на вікнах, які можуть у випадку пожежі заважати покинути приміщення або зробити їх такими, що відкриваються зсередини.
Однак, як було вище сказано – є вимоги до протипожежної безпеки, реалізація яких вимагає чималих коштів. А коштів таких зазвичай заклад освіти у своєму розпорядженні не має.
Тоді ПРЯМИЙ ОБОВ’ЯЗОК керівника закладу освіти полягає в наступному:
🔴 без озирання “на субординацію” ВИМАГАТИ від засновника (зазвичай це органи місцевого самоврядування) та уповноважених ним органів управління освітою (відділи, управління, департаменти освіти) безумовного забезпечення закладу освіти коштами, які необхідні для облаштування, запуску та обслуговування систем протипожежного захисту
🔴 крім встановлення систем протипожежної сигналізації – необхідно її налаштувати та забезпечити подальше обслуговування, це – складні інженерні системи, які вимагають дуже кваліфікованого обслуговування; на це варто звернути особливу увагу під час формування умов тендеру: подекуди до умов забувають включити подальше обслуговування системи;
🔴 всіма доступними способами регулярно і вичерпно інформувати громадськість про те, що потрібно зробити для протипожежної безпеки у закладі освіти: сайт закладу освіти або засновника, сторінки у соціальних мережах, дошки оголошень, повідомлення на батьківських зборах тощо.
ЯК БАТЬКИ МОЖУТЬ ВПЛИНУТИ НА СТАН ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ?
У закладах освіти мають вивчатися правила пожежної безпеки, а також проводитися навчання, як діяти у випадку пожежі. Поцікавтесь у дітей та педагогів, коли було останнє навчання, чому навчалися діти, що робили, що запам’ятали? Поставте кілька запитань, щоб переконатися, що ваша дитина точно запам’ятала ці важливі правила.
Наприклад:
▶ Як ти дізнаєшся, що виникла небезпечна ситуація?
▶ Що ти будеш робити найперше?
▶ Куди треба виходити у випадку небезпеки?
тощо…
Контрольні запитання для такої домашньої розмови та правильні відповіді на них ви можете дізнатися у школі: попросіть про це адміністрацію чи класного керівника.
Перебуваючи у школі чи дитячому садочку, подивіться, чи наявні первинні засоби пожежогасіння, про які ми вже зазначали вище http://bit.ly/2SirmUP, як вони виглядають? У якому стані евакуаційні виходи?
Поцікавтеся або подайте відповідний письмовий запит до керівника закладу освіти щодо наявності та працездатності протипожежного водопостачання, наявності і встановлення систем пожежного захисту.
Ви можете запитати у керівника:
▶ чи подавав заклад освіти запит(и) на встановлення систем протипожежного захисту;
▶ якщо такий запит був, якою була відповідь управління освіти чи засновника закладу?
▶ якщо запит керівником не подавався, то запропонувати його подати.
Якщо управління освіти надало негативну відповідь на запит керівника або залишило запит без відповіді, чи керівник закладу освіти відмовляється надавати вам інформацію або запит до управління, Ви самостійно ❗можете звернутися до управління освіти, міської (районної, сільської) ради або ОТГ з проханням встановити системи пожежного захисту. Ваше звернення буде вагоміше, якщо ви подасте його колективно з іншими небайдужими батьками.
Дуже важливо пам’ятати та виконувати ще одну вимогу Правил пожежної безпеки, яка викладена у пункті 1.3 розділу ІІІ (http://bit.ly/2sUbcGp).
Тут йдеться про те, що автомобільні дороги, проїзди й проходи до будівель, споруд, пожежних вододжерел мають бути завжди вільними. На жаль, досить часто доводиться спостерігати (особливо – у великих містах), як батьки або жителі навколишніх будинків перекривають проїзд до шкіл та дитячих садочків власними автомобілями 🚗. У випадку небезпечної ситуації це унеможливить вчасні та ефективні дії пожежників.
Крім того, треба пам’ятати, що заради спасіння людей пожежні розрахунки 🚒 мають право на безперешкодний доступ до всіх житлових, виробничих та інших приміщень, а також на застосування будь-яких заходів, спрямованих на рятування населення, запобігання поширенню вогню та ліквідацію пожежі. Матеріальні збитки, пов’язані з пошкодженням майна під час гасіння пожежі не відшкодовуються. Про це зазначено у пунктах 6, 7 статті 80 Кодексу цивільного захисту України. http://bit.ly/2MjxgRF
Тобто, пожежники ⛑ мають право самостійно звільнити підходи до місця гасіння пожежі. Майно, в тому числі автомобілі 🚗💥, можуть бути пошкоджені або знищені без відшкодування.
Тому закликаємо батьків та тих, хто живе поблизу закладів освіти, не ставити автомобілі біля протипожежних проїздів! Відповідально поставившись до цього, ви можете врятувати життя не лише власній дитині, а й усім дітям, які відвідують заклад освіти.
Інколи у закладах освіти при вході встановлюють турнікет 🚧. Звісно, для батьків зручно отримувати повідомлення, коли ваша дитина зайшла до школи і коли з неї вийшла. Але ці виходи, у разі пожежі, є евакуаційними, а турнікет не дозволяє здійснити швидку евакуацію, затримує дітей у приміщенні, що може призвести до трагічних наслідків.
Тому ці турнікети треба або прибрати, або облаштувати таким чином, щоб у разі небезпеки вихід із приміщення був вільним.
Пам’ятаємо: життя – то найвища цінність!