ВПЛИВ ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ НА ЗАЙНЯТІСТЬ БАТЬКІВ, ЗОКРЕМА МАТЕРІВ
Стаття 24 Конституції України вказує, що рівність прав жінки і чоловіка забезпечується, зокрема, наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством.
У цьому аспекті можливість для сім’ї скористатися послугами закладу дошкільної освіти дуже важлива. Найчастіше саме жінки перебувають у відпустці по догляду за дитиною і після значної перерви у роботі їм може бути складно знову повертатися на ринок праці, бо це може потребувати підвищення кваліфікації, перекваліфікації чи пошуку нової роботи. Якщо жінки не мають спроможності повернутися до праці через потребу догляду за дитиною і неможливість відвідування дитиною закладу дошкільної освіти – це має вплив як на економіку держави, так і на доходи родини. Ситуація ускладнюється в умовах війни, коли багато чоловіків воюють, залишивши місце роботи, а жінки вдома доглядають за дітьми.
Результати дослідження, яке провели Work.ua та освітній портал Education.ua свідчать (звертаємо увагу, що результати можуть бути нерепрезентативними!), що доступність дошкільної освіти є вагомим чинником, який впливає на залученість батьків, зокрема матерів, на ринок праці:
- 49% опитаних респондентів зазначили, що у їхньому регіоні дитячі садочки працюють із браком місць або не працюють узагалі;
- 60% опитаних змушені забирати дитину до 17:00, що нелегко поєднати зі стандартним робочим днем. Скорочений графік роботи садочків заважає жінкам працювати повний день або змушує шукати роботу з гнучким графіком, що може обмежувати їхні кар’єрні перспективи;
- 31% жінок зазначили, що догляд за дітьми суттєво або частково обмежує їхню можливість працювати;
- 20% жінок змушені відмовитися від роботи через неможливість влаштувати дитину в садочок.
Також зазначалося про низьку доступність дошкільної освіти для певних груп дітей, зокрема внутрішньо переміщених та дітей з особливими освітніми потребами.
Однак місцева влада має створити умови для здобуття дошкільної освіти. Адже якщо мережа закладів дошкільної освіти надає обмежені можливості догляду за дітьми – частину матерів це змушує залишати роботу після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами й займатися доглядом дітей. Якщо ж не створені умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами (інклюзивні групи) – це змушує матерів виховувати дітей вдома, що не сприяє соціалізації дитини та ускладнює можливість матерів працевлаштуватися. Водночас лише невелика частина батьків може сплатити достатньо велику суму за перебування дитини у приватному закладі дошкільної освіти.
ТРИВАЛІСТЬ ПЕРЕБУВАННЯ ДИТИНИ У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
Як освітній омбудсмен отримую звернення від батьків щодо графіків роботи закладів дошкільної освіти. Наскрізна проблема, яку помічаю в цих зверненнях – заклад освіти при формуванні графіку не завжди враховує потреби батьків, що не дає їм змоги працювати або організувати свій робочий день, не порушуючи трудову дисципліну. Або графік роботи закладів освіти у громаді ухвалюється засновником чи органом управління освітою централізовано, без урахування потреб батьків.
Не завжди у закладах дошкільної освіти організовують роботу чергових груп для забезпечення потреб працюючих батьків. Зокрема, зверталися працівники критичної інфраструктури, які не можуть з об’єктивних причин працювати дистанційно або забрати дитину в певний час, тож їм потрібно до початку роботи встигнути відвести дитину до закладу освіти й після роботи забрати. Батьки повідомляють, що у закладі дошкільної освіти їх опитували щодо зручного графіку роботи закладу, однак зовсім не врахували результати такого опитування. Реагуючи на звернення, зверталася до органів управління освітою та закладів освіти з вимогою встановити зручний для батьків графік роботи закладів дошкільної освіти. Маємо позитивні розв’язання цього питання та організацію роботи чергових груп.
Нагадаю, що відповідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про дошкільну освіту» кожному вихованцю гарантується безоплатне здобуття дошкільної освіти у державному, комунальному закладі дошкільної освіти з можливістю перебування в ньому за запитом батьків до 11 годин на день.
Відповідно до частини 3 статті 2 Закону України «Про дошкільну освіту» суб’єкт освітньої діяльності має право самостійно приймати рішення з будь-яких питань у межах своєї автономії, визначеної цим Законом, Законом України “Про освіту” та/або установчими документами, зокрема з питань, неврегульованих законодавством.
Отже, організація роботи закладу освіти в межах автономії належить до повноважень керівника закладу освіти.
Зважаючи на те, що у Законі України “Про дошкільну освіту” гарантується перебування дитини у закладі дошкільної освіти до 11 годин на день, то заклад освіти може встановлювати графік тривалістю 10 годин чи менше, тож батьки просто не мають змоги поєднати це зі своєю роботою. Вважаю, що у Законі України “Про дошкільну освіту” необхідно чітко вказати про гарантію безоплатного перебування дитини у закладі в обсязі 11 годин, без зазначення “до”, адже і 5, і 9, і 10 годин – це до 11 годин. Ще раз звертаю увагу, що перебування дитини в закладі дошкільної освіти до 11 годин має бути безоплатним. Формулювання норми, яка містить державну гарантію, має здійснюватися із зазначенням конкретної кількості годин. Це питання має бути чітко унормовано, щоб кожна громада, врегульовуючи порядок надання платних послуг, зокрема, перебування дітей у чергових групах (ранкових, вечірніх, у вихідні та святкові дні) понад гарантований законодавством обсяг часу безоплатного перебування згідно з Законом України “Про дошкільну освіту”, не трактувала його на власний розсуд і цим не порушувала права дітей та батьків.
ПЕРЕБУВАННЯ ДИТИНИ У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ПОНАД ГАРАНТОВАНИЙ ДЕРЖАВОЮ ОБСЯГ ЧАСУ
Частина 3 статті 10 Закону України «Про дошкільну освіту» визначає, що на підставі звернення одного з батьків у державному, комунальному закладі дошкільної освіти за рішенням засновника створюються умови для перебування вихованця понад гарантований обсяг часу, але не більше 12 годин на день (крім цілодобового перебування за наявності підстав і відповідно до порядку, визначених цим Законом).
Послуга перебування вихованця в державному, комунальному закладі дошкільної освіти понад гарантований обсяг часу може надаватися за кошти засновника, батьків, з інших джерел, не заборонених законодавством. Порядок надання такої послуги, порядок і розмір її оплати, підстави звільнення від оплати визначаються засновником.
Отже, засновник державних та комунальних закладів освіти має розробити порядок надання такої послуги (зокрема, перебування дітей у чергових групах (ранкових, вечірніх, у вихідні та святкові дні) понад гарантований законодавством обсяг часу безоплатного перебування згідно з Законом України “Про дошкільну освіту”, порядок і розміри її оплати, підстави звільнення від оплати.
Тому кожна громада як засновник комунальних закладів освіти, з урахуванням власних ресурсів може передбачати власні пільги для підтримки батьків, зокрема й батьків із числа пільгових категорій.
Зауважу, що Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. № 796. Надання платних освітніх послуг визначається Порядком надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, який затверджений наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 23.07.2010 р. № 736/902/758.
Зважаючи на вказане, рекомендую закладам дошкільної освіти формувати такий графік роботи закладу, щоб він сприяв доступу до інституціалізованої дошкільної освіти та працевлаштуванню батьків.
Фото: storyset