РЕАГУВАННЯ ОСВІТНЬОГО ОМБУДСМЕНА

Отримала звернення від педагогічних працівників закладу загальної середньої освіти однієї із громад про порушення трудових прав, а саме невиплату щомісячної доплати за роботу в несприятливих умовах праці. Як повідомили вчителі, станом на травень 2025 року таку доплату педагоги їхнього закладу освіти ще не отримували жодного разу. Керівництво закладу освіти у відповідь на звернення педагогів зазначало, що причина полягає у тому, що ще не внесені відповідні зміни до бюджету громади на 2025 рік.

У порядку реагування на звернення з метою з’ясування обставин ситуації направила лист засновнику закладу освіти. У відповідь орган місцевого самоврядування повідомив, що причиною затримки була довготривала комунікація між відповідальними структурами щодо змін до бюджету громади. Після того, як це питання вирішилося, були затверджені зміни до кошторису, тарифікаційного списку, штатних розписів закладу освіти на рік, та профінансовано його відповідно до нарахувань. У травні здійснили виплати педагогічним працівникам за несприятливі умови праці на основі табелів обліку робочого часу за попередній період, а в червні педагоги отримали надбавку за травень.
Педагоги також підтвердили освітньому омбудсмену, що виплати надбавки почали здійснюватися.

Нагадаю, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2024 року № 1286 “Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти” установлено педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці: 

  • з 1 січня 2025 р. – у розмірі 1300 гривень; 
  • з 1 вересня 2025 р. та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, – у розмірі 2600 гривень.

Наголошу, що відповідно до частини 2 статті 25 Закону України “Про освіту” засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти.

Відповідно до пункту 6 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, відповідальність за своєчасне і правильне встановлення працівникам ставок заробітної плати, посадових окладів, обчислення заробітної плати покладається на керівників та головних бухгалтерів (бухгалтерів) установ і закладів освіти, керівників вищих органів управління.

(!) Зважаючи на викладене наголошую на неприпустимості порушення прав педагогічних працівників на отримання щомісячної доплати за роботу в несприятливих умовах праці та потребу забезпечити належні умови для реалізації трудових прав освітян. 

Як освітній омбудсмен продовжую захищати права учасників освітнього процесу. Контакти для звернення можна знайти на сайті: https://eo.gov.ua/

Фото: freepik