Отримала колективне звернення від батьків одного із закладів освіти щодо спілкування недержавною мовою керівника закладу. Батьки, серед яких зокрема військовослужбовці, повідомили, що директор закладу під час виконання посадових обов’язків використовує російську мову, на численні зауваження щодо необхідності використання державної мови не реагує, аргументуючи тим, що їй так зручно спілкуватися. Заявники зазначили, що директор не послуговується державною мовою як під час особистого спілкування зі здобувачами освіти, батьками, працівниками закладу, так і під час заходів, які організовуються у закладі освіти. Також батьки надали відеодокази застосування керівником закладу недержавної мови.

З метою реагування на скаргу, для з’ясування обставин справи надіслала лист до засновника закладу освіти громади з проханням повідомити, чи підтверджено володіння державною мовою керівником.

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України “Про освіту” керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою. На виконання вимог статті 25 Закону України “Про освіту” щодо укладання засновником строкового трудового договору (контракту) з керівником закладу освіти, також звернулася до засновника з проханням провести перевірку дотримання установчих документів керівником, зокрема в частині використання державної мови в освітньому процесі.

Також надіслала звернення до Уповноваженого із захисту державної мови з проханням провести перевірку фактів, про які повідомили у зверненні батьки.

У відповідь орган управління освіти повідомив, що заклад освіти був прийнятий у його підпорядкування у січні 2021 року. Тому тоді ж керівнику закладу освіти рекомендували підтвердити рівень володіння державною мовою, враховуючи, що документ, який засвідчує рівень володіння державною мовою, подається особою до обрання чи призначення на посаду. Однак, станом на квітень 2025 року, директор не надала державного сертифіката про рівень володіння державною мовою. За результатами атестації у квітні 2025 року було встановлено її невідповідність займаній посаді директора закладу. Як наслідок вона була звільнена наказом начальника органу управління освіти.

Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України – визначає стаття 10 Конституції України. Українська мова як державна – обов’язковий засіб спілкування в публічних сферах суспільного життя. Однією із них є сфера освіти, що передбачено Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України “Про освіту” мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

На посаду керівника закладу дошкільної освіти може бути призначена особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту (для керівників державних і комунальних закладів дошкільної освіти – вищу педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника), стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних закладів дошкільної освіти), компетентності, визначені відповідним професійним стандартом, стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків (частина 1 статті 24 Закону України “Про дошкільну освіту”).

Також нагадую: стаття 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», передбачає, що робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.

Як освітній омбудсмен продовжую захищати права здобувачів освіти. Контакти для звернення можна знайти на сайті. 

Також у разі порушення норм Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” та за потреби усунути перешкоди й обмеження у користуванні державною мовою – можете надсилати скарги до Уповноваженого із захисту державної мови. Інформація про порядок подачі скарги тут.

Фото – freepik.