Просимо ОВА та ОТГ оперативно відновити права  дітей та педагогів

 

Обласні бюджети найближчим часом отримають кошти другого траншу субвенції для підтримки дітей з особливими освітніми потребами (далі – діти з ООП) для їх подальшого розподілу на громади. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2024 р. №1167-р було затверджено розподіл цієї субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в обсязі 101 532,1 тис. гривень.

Це надасть можливість проводити корекційно-розвиткові заняття для дітей  та оплачувати працю відповідних фахівців. 

!!!! Просимо громади, які призупинили корекційно-розвиткові заняття з дітьми з ООП, – відновити їх.

Освітній омбудсмен тримала на контролі це проблемне питання, адже з початку навчального року до нас продовжували надходити звернення про відсутність коштів і скасування занять та спілкувалася з цього приводу з батьками, педагогічними працівниками,  керівниками департаментів, управлінь освіти, закладів освіти, представниками Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України.  

Ми публічно порушували це питання і надіслали лист до Міністерства освіти і науки України та до Міністерства фінансів України з проханням вирішити питання розподілу другого траншу субвенції для підтримки дітей з ООП з держбюджету місцевим бюджетам, на обласні бюджети для подальшого їх розподілу на громади. Дякуємо центральним органам влади за реагування. 

Далі те,  як швидко ці кошти надійдуть на громади, залежатиме вже від своєчасності їх розподілу обласними бюджетами та оперативного розподілу між громадами. 

Відповідно до змін у законодавстві (пункт 11 постанови КМУ № 88 від 14 лютого 2017 р.) – всі громади наприкінці року мають перераховувати залишки субвенції до обласного бюджету.

!!! Просимо обласні військові адміністрації в терміновому порядку розподілити кошти цієї субвенції. 

А громади просимо оперативно врахувати кошти субвенції в бюджеті громад на 2024 рік та оперативно здійснити оплату праці фахівцям. 

 Надіслали відповідний  лист на обласні військові адміністрації та громади.

Освітній омбудсмен й надалі триматиме на контролі це питання. Серед інших наших пропозицій:

  • забезпечити вчасне надходження коштів субвенції у 2025 році до громад;
  • розробити механізм нарахування та розподілу субвенції на рівні області та громади;
  • здійснювати розрахунок коштів на дитину з ООП залежно від рівня освіти, який здобуває дитина, потреб дитини, рівня підтримки дитини з ООП, нозології, кількості занять, залучених фахівців тощо;
  • збільшити державне замовлення в закладах вищої освіти на спеціальності для фахівців, які працюють з дітьми з ООП.

На перспективу: розробляти та впровадити принцип «гроші йдуть за дитиною», за принципом охорони здоров’я.

Докладно про проблеми з розподілом цієї субвенції та пропозиції – у наших попередніх публікаціях: https://bit.ly/3YPPkYj , https://bit.ly/47xPVlt .