Для безпечної та належної організації освітнього процесу та дотримання прав учасників освітнього процесу дуже важлива вчасна, зрозуміла та чесна комунікація всіх сторін: батьків, учнів, студентів, педагогічних та науково-педагогічних працівників, керівництва закладів освіти та органів влади.
Така комунікація допоможе реалізації прав учасників освітнього процесу, зокрема вибору форми навчання; здобуттю освіти при перебуванні за кордоном; закладам освіти – ефективнішій організації освітнього процесу та плануванню своєї роботи; а також допоможе розвіяти сумніви та перестороги батьків, учнів, студентів, працівників, адже володіння будь-якою інформацією краще, ніж її повна чи часткова відсутність. Комунікація допоможе побудувати довіру між усіма учасниками освітнього процесу та владою щодо спільного створення безпечного освітнього середовища для дітей і працівників закладів освіти в умовах воєнного стану, попри те, що планувати будь-що заздалегідь у таких умовах досить складно.
Саме тому в наших опитуваннях для батьків здобувачів освіти, які знаходяться в Україні та за кордоном, та педагогічних працівників наявні запитання, чи зрозуміло їм, як буде організовано освітній процес у новому навчальному році й чи достатньо інформації надається закладами освіти, органами влади щодо цього питання. Читайте про ці результати нижче у нашому дописі.
Опитування, що проводить Служба освітнього омбудсмена на своїх офіційних каналах комунікації, є кількісним та проводиться на доступній вибірці (available sampling), що означає залучення до дослідження всіх охочих потенційних респондентів, що відгукнулися на заклик до участі у дослідженні.
Результати опитування не претендують на репрезентативність у масштабах всієї країни, але це не може бути приводом для їхнього знецінення, оскільки вони відображають думку аудиторії, охопленої дослідженням, та демонструють наявність важливих проблем, якими не можна нехтувати, – саме з такою метою використовується даний тип досліджень.
Результати, які ми отримали та ще розраховуємо отримати, допоможуть сформувати перелік проблем та питань, що хвилюють учасників освітнього процесу в новому навчальному році, й ми звертатимемося до органів державної влади та громадськості, щоб спільно виробити шляхи їх розв’язання.
Нагадуємо, що участь у цьому опитуванні взяли 25230 батьків здобувачів освіти, які знаходяться в Україні.
ЧИ ДОСТАТНЬО ІНФОРМАЦІЇ ОТРИМУЮТЬ БАТЬКИ ПРО ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС У НОВОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ В УКРАЇНІ
Третина опитаних батьків – 33,7% (8495) повідомили, що їм зрозуміло, як відбуватиметься освітній процес, і що вони отримують всю необхідну інформацію як від закладу освіти, так і від влади.
Загалом більше третини опитаних батьків повідомили про часткове розуміння того, як відбуватиметься освітній процес у новому навчальному році. Це – 35,9% (9037) опитаних батьків.
19,3% (4864) опитаних батьків зазначили про часткове розуміння через те, що як від закладів освіти, так і від влади батькам надається неповна інформація. 13,5% (3400) опитаних батьків зазначили про часткове розуміння та отримання інформації лише від закладу освіти.
Ще 3,1% (773) опитаних батьків повідомили, що частково розуміють й отримують інформацію лише від влади.
3,1% (793) опитаних батьків повідомили, що їм все зрозуміло, але вони самостійно знаходять інформацію.
Значна частина – 24% (6064) опитаних батьків не розуміють, як відбуватиметься освітній процес, тому що жодної інформації ні з боку закладу освіти, ні з боку влади про це не надається.
1,8% (452) опитаних батьків вказали, що не цікавляться цим питанням.
1,5% (389) опитаних обрали інший варіант.
У попередніх дописах ми наводили дані про те, чи цікавилися батьки наявністю й станом укриття та чи мали змогу його оглянути, щоб прийняти рішення щодо форми навчання своєї дитини: 8% (2027) опитаних батьків повідомили нам, що цікавилися станом укриття, але не отримали про нього необхідну інформацію, тобто заклад освіти не надав такої інформації. Це впливає на вибір батьками форми навчання. https://bit.ly/3Ql9Sm1
! Але комунікація – це процес, участь у якому беруть усі сторони.
Водночас, відповідно до вже оприлюднених нами результатів опитування, більше третини батьків – 34,1% (8610) опитаних зазначили, що не цікавилися станом укриття, але планують зробити це пізніше.
Крім того, менше половини батьків повідомили заклад освіти, в якому навчається їхня дитина, про те, яку форму здобуття освіти вони для неї обрали у новому навчальному році. Це зробили 46,7% (11770) опитаних батьків. https://bit.ly/3Ql9Sm1
КОМУНІКАЦІЯ БАТЬКІВ, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬСЯ ЗА КОРДОНОМ, ІЗ ЗАКЛАДОМ ОСВІТИ
Ми опрацьовуємо перші результати опитування батьків, які знаходяться за кордоном, участь у якому взяли 7921 особа. Для нашої держави дуже важливо, щоб діти, які зараз знаходяться за кордоном, здобували українську освіту. Для громадян України важливо підтримувати зв’язок із закладом освіти, який має пропонувати різні рішення для забезпечення права дітей на освіту. Хоча забезпечення таких прав можна ініціювати на державному рівні, а не лише на рівні окремого закладу освіти, міста чи області..
Тому ми запитали батьків, чи контактують вони із закладом освіти, де дитина (діти) навчалася до війни, та що пропонує заклад освіти для учнів та студентів, які знаходяться за кордоном.
3,5% (275) опитаних повідомили, що контакт із закладом освіти втрачено;
- 6,98% (553) опитаних батьків зазначили, що заклад освіти нічого не пропонує;
- 1,9% (151) опитаних очікують на рішення закладу освіти;
- 0,13% (10) змушені були забрали документи із закладу освіти.
Сума цих показників не дає у підсумку 100%, оскільки відповіді щодо проблем з комунікацією виокремлені з декількох запитань.
Ми навели лише частину даних опитування батьків здобувачів освіти, які знаходяться за кордоном. Докладно про те, як реалізуються освітні права дітей, які знаходяться за кордоном, в українських закладах освіти читайте у наступних наших дописах.
КОМУНІКАЦІЯ МІЖ ПЕДАГОГІЧНИМИ ПРАЦІВНИКАМИ, КЕРІВНИКАМИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ, ВЛАДОЮ ТА БАТЬКАМИ
Ми вже опрацьовуємо і перші результати опитування педагогічних працівників, участь у якому взяли 8078 осіб. Адже освітяни є важливою частиною комунікаційного процесу між усіма учасниками освітнього процесу, які мають розуміти, як відбуватиметься освітній процес у новому навчальному році, повинні бути ознайомленими з алгоритмами дій в різних ситуаціях і доносити цю інформацію до батьків.
Тому ми запитали педагогічних працівників про те, чи достатньо інформації надається керівниками закладів освіти, органами влади щодо організації початку навчального року.
- 35,9% (2897) опитаних педагогічних працівників повідомили, що їм все зрозуміло, інформація надходить від керівника закладу освіти та влади;
- 22,5% (1820) частково зрозуміло, інформація надається не повна, як від керівника закладу освіти, так і від влади;
- 21% (1694) частково зрозуміло, інформація надходить лише від керівників закладів;
- 11,5% (925) опитаних повідомили, що їм нічого не зрозуміло, інформація не надається;
- 3,9% (319) все зрозуміло, але вони самостійно знаходять інформацію;
- 1,5% (123) частково зрозуміло, інформація надходить лише від влади;
- 1,2% (95) опитаних не цікавляться цим питанням.
Серед власних варіантів, а їх надали 2,5% (205) опитаних, педагоги вказали, що: вони у відпустці до кінця серпня; інформація нечітка, не конкретна, розмита, не підкріплена нормативними документами, що викликає ще більше запитань; інформація швидко змінюється, керівник закладу інформує, але влада не надає інформацію, тож все незрозуміло. Декілька керівників закладів освіти повідомили, що не знають, як працювати далі та організовувати освітній процес.
Також ми запитали педагогічних працівників, яким чином вони комунікують з батьками, щоб забезпечити ту форму освіти, яку вони обрали для своїх дітей. Нагадуємо, опитування проводилося з 3 по 8 серпня 2022 року, тому наразі ситуація може бути іншою.
- 31,3% (2531) опитаних повідомили, що місцева влада та керівники закладів освіти ще не прийняли рішення щодо роботи закладу освіти. Відповідно, педагоги не могли комунікувати з батьками та пропонувати їм рішення щодо форми навчання їхніх дітей;
- 26,4% (2135) освітян зазначили, що вони опитують батьків щодо форми навчання;
- 1,8% (142) сказали, що заклад освіти планує працювати очно або змішаною формою (очно-дистанційно), тому вони пропонують батькам, які обрали дистанційне навчання, перевести дітей на сімейну форму навчання.
Але тут виникає питання – чи зможуть батьки навчити дітей так, як це роблять професіонали? Адже за здобуття сімейної форми навчання несуть відповідальність лише батьки, і саме вони мають робити усвідомлений вибір. Пропонування такої форми навчання – це просто перекидання відповідальності за здобуття освіти із закладу освіти на батьків та намагання не вирішувати ці проблеми в межах закладу освіти, міста чи селища, району/ОТГ;
- 1,1 % (90) педагогів повідомили, що заклад освіти планує працювати очно (змішана форма: очно-дистанційна), тому вони пропонують перевести дітей, батьки яких обрали дистанційне навчання, до інших закладів освіти. Якщо заклад освіти має невелику кількість здобувачів освіти, тоді організовувати дистанційні класи на паралелі в закладі освіти, який працює очно, практично неможливо. Тому певним виходом із ситуації є запровадження дистанційної освіти в одному закладі освіти міста/селища/району/ОТГ;
- 1,28% (103) опитаних педагогічних працівників не володіють інформацією щодо форми навчання свого закладу освіти у новому навчальному році;
- 0,11% (9) педагогів заявили про відсутність дій з боку закладів освіти щодо комунікацій з батьками та забезпечення їхніх прав на освіту.
Сума цих показників не дає у підсумку 100%, оскільки відповіді щодо проблем з комунікацією виокремлені з декількох запитань.
Аналізуючи опитування здобувачів освіти, в якому взяли участь 5632 учнів та студентів, ми звернули увагу на те, що 12,1% (683) повідомили, що чекають інформацію щодо освітнього процесу у новому навчальному році. А 9,4% (528) ще не обрали формат навчання, бо безпекова ситуація може змінитися.
Декілька здобувачів повідомили, що заклад освіти обрав очне навчання, а самі здобувачі – дистанційне, зокрема ті, що за кордоном, і тепер їм погрожують відрахуванням.
КОМУНІКАЦІЯ З УЧАСНИКАМИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
З початку війни Служба освітнього омбудсмена отримала 421 звернення від громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, переважну більшість – від педагогічних працівників та батьків. Також до нас за консультацією звертаються рідні тих працівників закладів освіти, які залишилися на цих територіях.
У опитуванні для педагогічних працівників взяли участь 120 осіб, які вказали, що на момент заповнення опитування вони проживають на тимчасово окупованій території.
Зрозуміло, що з працівниками закладів освіти, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, комунікація ускладнена, поганий або відсутній інтернет та мобільний зв’язок, але все ж є шляхи хоч частково доносити інформацію, роз’яснення, алгоритми, підтримку тощо.
90% з тих, хто звертався до нас, та тих, хто заповнив опитування, повідомили про відсутність або нестачу інформації для працівників закладів освіти, які перебувають на ТОТ. Через відсутність офіційних роз’яснень вони не розуміють, як організовувати освітній процес на тимчасово окупованих територіях, зокрема там, де частина педагогів погодилась співпрацювати з окупантами й буде організувати освітній процес за їхньою програмою, а частина проукраїнських педагогів планують навчати дітей за українськими програмами. Великою складністю є відсутність або нестабільна комунікація між усіма учасниками освітнього процесу, зокрема зі здобувачами освіти, через це є складність організації дистанційного навчання, зокрема з учнями, які знаходяться за кордоном.
Про алгоритми організації освітнього процесу в новому навчальному році запитують як керівники закладів освіти, так і педагогічні працівники. Причому дуже тривожить наших колег відчуття, що українська влада не приділяє достатньо уваги питанням підтримки тих, хто не з власної волі опинився на ТОТ.
Ми розуміємо складний стан усіх українських громадян, які залишаються вірними своїй державі, зокрема і працівників закладів освіти.
Про ці проблеми неодноразово заявляли у ЗМІ, а також публікували відповідні дописи. https://bit.ly/3zVyMRY
Підсумовуючи, хочу зазначити, що питання комунікації дуже важливе між усіма учасниками освітнього процесу, між владою та громадянами, але перед цим мають передувати розробка та прийняття рішень, алгоритмів, роз’яснень.
У попередніх наших дописах ми висвітлювали інформацію від батьків:
- про форму навчання, яку обрали батьки для своєї дитини https://bit.ly/3bHnlpj
- про наявність укриття в будинку, де проживає родина, чи в інших будівлях та об’єктах, які знаходяться поруч, та реагування батьків на сигнал “повітряна тривога” https://bit.ly/3QjtAhN.
- Як реалізується право батьків на вільний вибір форми навчання та чи цікавилися батьки наявністю й станом укриття та чи мали змогу його оглянути, щоб прийняти рішення щодо форми навчання своєї дитини https://bit.ly/3Ql9Sm1