Продовжуємо публікацію результатів опитування. У цьому дописі ми висвітлили такі питання:

  • наявність укриття поруч із місцем проживання родини; 
  • обізнаність батьків щодо наявності укриття у закладі освіти;
  •  як реагують батьки на сигнал “повітряна тривога”;
  • думки батьків про безпечне місце для навчання дітей.

Служба Освітнього омбудсмена дякує за інтерес з боку Міністерства освіти і науки України до нашої роботи – це засвідчує серйозне ставлення до Служби. Розуміємо, що така увага до нашого опитування також пов’язана з актуальністю піднятих питань. 

Опитування, що проводить Служба освітнього омбудсмена на своїх офіційних каналах комунікації, є кількісним та проводиться на доступній вибірці (available sampling), що означає залучення до дослідження всіх охочих потенційних респондентів, що відгукнулися на заклик до участі у дослідженні. Заклик було опубліковано на сторінці Освітнього омбудсмена та поширено за допомогою цифрових засобів. 

Результати опитування не претендують на репрезентативність у масштабах всієї країни, але це не може бути приводом для їх знецінення, оскільки вони відображають думку аудиторії, охопленої дослідженням та демонструють наявність важливих проблеми, якими не можна нехтувати – саме з такою метою використовується даний тип досліджень. 

Результати, які ми отримали та ще розраховуємо отримати, допоможуть сформувати перелік проблем та питань, що хвилюють учасників освітнього процесу щодо освітнього процесу в новому навчальному році й ми звертатимемося до органів державної влади та громадськості, щоб спільно виробити шляхи їх розв’язання. Власне, саме це і зазначено в анонсі опитування на сторінці освітнього омбудсмена

Результати дослідження також можуть бути використані для проведення подальшого кількісного національного дослідження. 

Хочу зауважити, що опитування проводиться власними силами працівників Служби освітнього омбудсмена, ні державних коштів, ні грантових, ні будь-яких інших коштів  на це не було витрачено. 

Тож зберігайте спокій, підтримуйте ЗСУ і разом до перемоги!

ОБІЗНАНІСТЬ БАТЬКІВ ПРО УКРИТТЯ ПОРЯД З МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ

Повертаючись до перших результатів опитування, у якому батьки повідомили про вибір форми навчання  та мотиви такого вибору, 62,5% (15762 осіб) опитаних батьків  обрали для своїх дітей дистанційну форму навчання. Але, якщо дитина буде навчатися вдома, то постає питання наявності укриття в будинку, де проживає родина, чи в інших будівлях та об’єктах, які знаходяться поруч. Також дуже важливо, як себе поводять батьки під час сигналу “повітряна тривога”, адже саме від їхньої поведінки залежатиме поведінка здобувачів освіти під час загроз ракетних ударів, і відповідно їхнє життя та здоров’я.

Більше половини – 51,1% (12895) опитаних батьків вказали, що біля їхнього місця проживання немає спеціально обладнаного укриття. З цього можна зробити висновок, що якщо діти цих батьків  навчатимуться вдома за дистанційною, індивідуальною, сімейною формою навчання або на екстернаті – вони перебуватимуть у небезпеці під час повітряної тривоги, оскільки поруч немає спеціально обладнаного укриття. Ми припускаємо, що частина людей не знає про наявність укриття. 

Лише 34,4% (8674) опитаних батьків зазначили про наявність такого спеціально обладнаного укриття. Варто зауважити, що доволі значна частина опитаних батьків – 14,5% (3661), через 5 місяців війни досі не володіють інформацією про наявність поруч спеціально обладнаного укриття. Невідомо, з яких причин вони не володіють цією інформацією. Можна припустити, що місто чи селище, де вони проживають, знаходиться на безпечній території, де не так часто постають загрози ракетних ударів, або батьки не цікавляться питанням власної безпеки та безпеки своїх дітей. Можливо є інші причини. 

Хочу зауважити, що інформацію про наявність укриттів ви можете знайти на вебсайтах органів місцевої влади. 

ЯК РЕАГУЮТЬ БАТЬКИ НА СИГНАЛ “ПОВІТРЯНА ТРИВОГА”

Варто звернути увагу, що з 34,4% (8674) опитаних батьків, які зазначили, що поруч із їхнім місцем проживання знаходиться спеціально обладнане укриття, 

40,16% (3484)  опитаних батьків іноді прямують до укриття у разі небезпеки

34,38% (2982) опитаних батьків спускаються до підвалу або бомбосховища під час повітряної тривоги. 

25,46% (2208) – зовсім не переміщуються до укриття під час повітряної тривоги.

Таке реагування батьків викликає певне занепокоєння, адже якщо значна кількість батьків із різних причин не реагує на небезпеку можливого потрапляння ракети та загрозу життю, це може позначатися і на поведінці та безпеці дітей. 

Наполегливо прошу всіх громадян з’ясувати, де саме поблизу них знаходяться укриття і не нехтувати сигналами повітряної тривоги: особливо – у районах, поблизу яких ведуться активні бойові дії. Від вашої обізнаності та дій у разі небезпеки  залежить ваше життя і життя ваших дітей.

ДУМКИ БАТЬКІВ ЩОДО БЕЗПЕЧНОГО МІСЦЯ НАВЧАННЯ ДЛЯ ДИТИНИ

43,9% опитаних батьків (11075 з 25230) вважають, що найбезпечніше навчатися дитині буде вдома – у квартирі чи будинку. 

34,7% (8762) опитаних батьків переконані, що під час повномасштабної війни безпечних місць та населених пунктів на території України немає, а 11,3% (2846) опитаних не знають, де дитині буде безпечніше навчатися.

Лише 8,5% (2139) опитаних батьків вважають, що дитині найбезпечніше навчатися у закладі освіти, бо там є укриття, й дитина впродовж усіх занять перебуватиме під наглядом дорослих.

1,6% (408) опитаних респондентів зазначили інші варіанти: безпечно у населених пунктах, які знаходяться біля Європейського кордону; в іншій країні; там де немає війни; на території України буде безпечно після перемоги.  

ОБІЗНАНІСТЬ БАТЬКІВ ЩОДО НАЯВНОСТІ УКРИТТЯ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ, ДЕ НАВЧАЄТЬСЯ ДИТИНА

Найбільша кількість опитаних батьків  (38,5% – 9712) зазначили, що в закладі освіти є найпростіше укриття – підвальне приміщення. 2,9% (729) опитаних зазначили про наявність у закладі освіти протирадіаційного укриття. 2,6% (653) опитаних повідомили, що укриття є, але його будуть ремонтувати. 

15,8% (3986) опитаних батьків вказали, що укриття відсутнє зовсім, а 2,7% (683) опитаних повідомили, що укриття знаходиться в будівлі поруч. 

Водночас залишається значною необізнаність опитаних батьків щодо ситуації з укриттям у закладі освіти: 

21,9% (5530) опитаних батьків узагалі не знають, чи є в закладі освіти укриття, 

14,7% (3702) опитаних знають, що якесь укриття є, але яке саме та в якому стані – не знають, 

0,9% (235) опитаних батьків вказали, що їх зовсім не цікавить, чи є укриття у закладі освіти, де навчається їхня дитина. 

Підсумовуючи, можна сказати, що 37,5% (9467) опитаних батьків не особливо цікавляться цим питанням. Але варто також враховувати той фактор, що значна частина батьків обрали для дитини дистанційну форму навчання, у зв’язку з чим можуть не цікавитися питанням укриття.

У наступних наших дописах читайте:

  • як реалізується право батьків на вільний вибір форми навчання;
  • чи мають можливість батьки оглянути укриття закладу освіти та ухвалювати рішення щодо форми навчання своєї дитини. 

У першій публікації про результати нашого опитування для батьків здобувачів освіти, які знаходяться в Україні, ми висвітлили такі проблеми: 

  • що думають батьки про вибір між очним та дистанційним навчанням 
  • як оцінюють можливість тієї чи іншої форми навчання з погляду безпеки учасників освітнього процесу
  • які фактори впливають на вибір батьків.