Звертаємо увагу керівників закладів освіти та органів управління освітою, що Кабінет Міністрів України спростив процедуру проведення публічних закупівель на період воєнного стану. 

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабміну від 28 лютого 2022 р.  №169, під час війни публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі”. Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі. Під час здійснення публічних закупівель замовники повинні відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель. 

Нагадуємо, що, відповідно до статті 5 Закону України “Про публічні закупівлі” навіть під час воєнного стану закупівлі мають здійснюватися за такими принципами:

  • запобігання корупційним діям і зловживанням;
  • максимальна економія, ефективність та пропорційність;
  • відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
  • інші принципи.

Органи влади опублікували важливі листи щодо закупівель у період воєнного стану: 

 

ПРОЦЕДУРА ОПРИЛЮДНЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ЗАКУПІВЕЛЬ

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабміну від 28 лютого 2022 р.  №169

  • ці закупівлі не включаються до річного плану закупівель;
  • за результатами їх здійснення в електронній системі закупівель замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
  • договір про закупівлю та всі додатки до нього замовник/державний замовник обов’язково має оприлюднити не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

 

ЗАКУПІВЛІ ТОВАРІВ, РОБІТ, ПОСЛУГ, ВАРТІСТЬ ЯКИХ НЕ ПЕРЕВИЩУЄ 50 ТИС. ГРН

Відповідно до листа Міністерства економіки України від 09.03.2022 №3304-04/9472-06 (Лист № 3304-04_9472-06 від 09.03.2022) та Постанови №169, якщо вартість закупівель товарів, робіт і послуг не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, зокрема електронні каталоги для закупівлі товарів. Якщо такі закупівлі здійснюються без використання електронної системи закупівель – замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону України “Про публічні закупівлі” звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до частини третьої статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі”.

 

ЗАКУПІВЛІ, ЯКІ РОЗПОЧАЛИСЯ ДО ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ

Ті процедури закупівель, спрощені закупівлі, які були розпочаті до введення воєнного стану, за рішенням керівника, якщо є потреба у відповідних товарах, роботах і послугах, завершуються за звичною процедурою у порядку, визначеному Законом України «Про публічні закупівлі», або визнаються такими, що не відбулися/скасовуються.

 

ЩОДО ОСІБ, ВІДПОВІДАЛЬНИХ ЗА ЗАКУПІВЛІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Ураховуючи, що уповноважена особа є відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, але на період воєнного стану закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, то відповідальною особою за закупівлі (оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договору про закупівлю та всіх додатків до нього), може бути будь-яка визначена замовником особа.

 

ПЕРСОНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ КЕРІВНИКА ЗАКЛАДУ ЗА ДОЦІЛЬНІСТЬ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАКУПІВЕЛЬ

У своєму листі МОН наголосило,  що в умовах воєнного стану керівник закладу, установи, підприємства несе персональну відповідальність за доцільність, ефективність, результативність використання бюджетних коштів та здійснення відповідних публічних закупівель за ці кошти.

Державне Казначейство України також рекомендує під час здійснення закупівель відповідно до складених переліків та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг не зловживати звільненням публічних закупівель від положень Закону України “Про публічні закупівлі” та дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, встановлених статтею 5 Закону України “Про публічні закупівлі”.