Захист прав учасників освітнього процесу закладів вищої освіти – важливий аспект діяльності освітнього омбудсмена. Бо студенти, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники закладів вищої освіти також можуть стикатися з різними проблемами, внаслідок чого порушуються їхні права в освіті.
До Служби освітнього омбудсмена надходили звернення щодо булінгу, невиплати стипендій, незаконної відмови повертати оригінали документів, аби студент не міг перевестися до іншого закладу або здобувати паралельно додаткову освіту тощо – це лише деякі приклади порушень прав учасників освітнього процесу в закладах вищої освіти.
Для нас важливо мати достовірну інформацію щодо порушення прав учасників освітнього процесу у вищій освіті від людей, які безпосередньо залучені до сфери вищої освіти, аби спільно обмінюватися досвідом щодо захисту прав і студентів, і викладачів, і всіх працівників закладу освіти та шукати рішення для системного усунення порушень прав. Одними з таких є люди, які представляють значущий для вищої освіти механізм захисту прав – інституцію студентського омбудсмена.
Для мене дуже важливо налагодити співпрацю зі студентськими омбудсменами з різних регіонів України. Бо, промоніторивши значну кількість сайтів закладів вищої освіти, з’ясував, що інституція студентського омбудсмена все більше набуває поширення в багатьох закладах.
Тому щиро запрошую колег-студентських омбудсменів до співпраці з освітнім омбудсменом та іншими студентськими омбудсменами і пропоную долучатися до заходів, організованих Службою освітнього омбудсмена. Для цього необхідно заповнити гугл-форму за посиланням.
Якщо Ви знаєте інших студентських омбудсменів або маєте інформацію, що у вашому закладі вищої освіти є така посада, буду вдячний за розповсюдження для них цієї інформації.
Під час цих заходів ми можемо обмінюватися досвідом захисту прав учасників освітнього процесу, організовувати правопросвітницьку діяльність, ділитися пропозиціями та шукати спільні рішення для вирішення системних проблем задля захисту прав студентів та працівників закладів вищої освіти.
Наприкінці квітня відбулася перша, ознайомча, онлайн-зустріч освітнього омбудсмена зі студентськими омбудсменами. У ній взяли участь 13 студентських омбудсменів із різних регіонів України: Полтавської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Київської, Хмельницької, Львівської, Вінницької та Черкаської областей. Вони представляли такі заклади вищої освіти:
- Українська медична стоматологічна академія;
- Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка;
- Харківський національний університет міського господарства імені О.М.Бекетова;
- Херсонський інститут Міжрегіональної Академії управління персоналом;
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана;
- Львівський торговельно-економічний університет;
- Хмельницький інститут імені Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України ПрАТ “ВНЗ” МАУП”;
- Полтавський державний аграрний університет;
- Вінницький національний технічний університет;
- Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна”;
- Полтавський університет економіки і торгівлі;
- Міжрегіональна Академія управління персоналом;
- Черкаський державний технологічний університет.
Під час онлайн-зустрічі ми познайомилися, адже більшість студентських омбудсменів не знали своїх колег з інших університетів та не були знайомі зі мною. Студентські омбудсмени коротко розповіли про правові підстави своєї діяльності, поділилися труднощами, з якими доводиться стикатися на посаді, проблемами порушення прав учасників освітнього процесу в університеті й досвідом їхнього вирішення.
Вперше інституція студентського омбудсмена в Україні з’явилася порівняно недавно – у 2018 році в Полтавському університеті економіки і торгівлі. Зі студентським омбудсменом цього ЗВО, паном Василем Карманенком я познайомився під час відрядження до Полтавської області, де мав кілька важливих зустрічей з освітніми управлінцями.
Для мене дуже важливо, що в закладах вищої освіти існує така правозахисна інституція, адже маємо спільну мету – захищати права учасників освітнього процесу, але в різних масштабах. Пан Василь докладно розповів про роботу інституції й досвід студентського омбудсмена.
Багато студентських омбудсменів діють на підставі внутрішнього положення про студентського омбудсмена, хтось працює на громадських засадах. Назви їхніх посад різняться: є освітні омбудсмени (які були призначені чи обрані на свої посади навіть раніше, ніж був призначений освітній омбудсмен України), омбудсмени учасників освітнього процесу, Уповноважені з прав студентів тощо. Але, незалежно від визначення правової діяльності та назви посади, всіх об’єднує спільна мета – захист прав: чи то лише студентів, чи всіх учасників освітнього процесу. Хтось ставить перед собою завдання попередити негативні ситуації у закладі. Хтось зосереджує свою увагу на захисті прав саме студентів, сприяє тому, аби думка кожного студента була почута й реагує не лише на проблеми, пов’язані з навчанням в університеті та правом на освіту, а й особисті проблеми студента. Вагому роль надають студентські омбудсмени проведенню правопросвітницької діяльності серед студентів.
Спільна для закладів вищої освіти проблема, на яку звертали увагу студентські омбудсмени – проблема булінгу й дискримінації за різними ознаками та низький рівень обізнаності студентства про те, що таке булінг, як його розпізнати, як захистити свої права у такому разі. Тому під час зустрічі наголошували на важливості проведення правопросвітницької діяльності про булінг та дискримінацію.
Вкотре загострилася колізія із юридичним захистом студентів від булінгу, адже Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» визнає булінгом лише ті ситуації, де хоча б одним із учасників є неповнолітня особа. Але ж більшість студентів та викладачі є повнолітніми, тому в цій ситуації суд навіть не має права визнати булінгом ситуацію, де всі учасники – повнолітні.
Ми вже піднімали це питання під час круглого столу «Права студентів. Захист від булінгу” в листопаді 2020 року. Сподіваюся, спільно плідно продовжимо роботу зі змін у законодавстві, аби захистити студентів та викладачів від булінгу та мобінгу.
Також студентські омбудсмени виокремили, зокрема, проблеми конфліктних ситуацій між аспірантами та науковими керівниками їхніх робіт, перешкоджання профспілки викладачів університету повноцінно захищати права учасників освітнього процесу. Звернули увагу й на певний внутрішньоуніверситетський хейтинг діяльності студентських омбудсменів, коли, приміром, студентські омбудсмени захищають право студента, а викладачі вважають винним саме студента й ображаються, що студентський омбудсмен захистив не їх. Насправді коло проблем значно ширше, але обговорити їх за одну зустріч, звичайно, складно.
Тим не менш я вважаю нашу першу зустріч надзвичайно важливою, цікавою та плідною. І ми будемо далі розвивати спільну діяльність для захисту всіх учасників освітнього процесу.