7 липня, у день проведення ЗНО з англійської мови, працівники Служби освітнього омбудсмена, щоб з’ясувати, чи є ЗНО безпечним для його учасників, побачити ситуацію на власні очі, провели громадське спостереження в десяти пунктах тестування. Працівники Служби відвідали пункти тестування у Київській, Миколаївській і Львівській областях та місті Києві. Під час громадського спостереження насамперед звертали увагу  на дотримання правил протиепідемічної безпеки (дистанціювання під час пропуску до пункту тестування та у самому пункті, наявність засобів індивідуального захисту, дезінфікуючих засобів тощо). Також відслідковували, чи дотримувалися абітурієнти та інструктори правил складання ЗНО під час самого процесу тестування. ЗНО з англійської мови обрали тому, що під час цього випробування використовується аудіювання, до проведення якого минулого року були зауваження. 

Кожен працівник Служби освітнього омбудсмена ознайомився з правами та обов’язками громадського спостерігача під час проведення ЗНО та пройшов інструктаж щодо вимог, які висуваються до громадських спостерігачів ЗНО, та підтвердив своїм підписом відсутність родинних або інших зв’язків із будь-якою особою з числа учасників ЗНО чи тих, хто проводить ЗНО.

Жоден працівник Служби освітнього омбудсмена, який був громадським спостерігачем на ЗНО,  не втручався  у сам процес проведення випробування, не робив жодних зауважень, не надавав рекомендацій тощо: усі були лише спостерігачами та фіксували процес тестування. 

Докладні спостереження з кожного пункту тестування:

Броварська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 Київської області

Біля пункту тестування ЗНО, який був розташований у Броварській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №9, вже о 9.30 (відкривався пункт о 10.15) збиралися невеликими групами абітурієнти, дехто був у масках, більшість – ні. О 10.00 організатори попросили учасників ЗНО не скупчуватися, стати на лінії, які були нанесені на асфальт для дотримання дистанції, та одягнути маски тим, хто був без них. Вхід до пункту відбувався по одному, очікування у черзі до пункту – до 2-3  хвилин, інколи черги не було, оскільки учасники не поспішали заходити до приміщення та скупчувалися на території школи. Організатори неодноразово запрошували абітурієнтів заходити до школи та наказували не скупчуватися на території. При вході медичний працівник вимірював температуру  та запрошував дезінфікувати руки, дезифікант був наявний. Медичний працівник був у захисному халаті та масці, але, на жаль, без захисного щитка чи окуляр. Вступників із підвищеною температурою не виявлено. Із 225 зареєстрованих учасників на пункт тестування не з’явилися 12.

Педагоги не допускали скупчення абітурієнтів у приміщенні, скеровуючи кожного до визначеної аудиторії. Для зручної логістики, на стінах висіли вказівники до аудиторій та туалетних кімнат.

Організатори налаштували процес перевірки документів учасників ЗНО (що передбачено процедурою проведення) так, щоб не торкатися цих документів, і таким чином забезпечити дистанціювання.

У туалетних кімнатах було все необхідне: рідке мило, дезінфекційні засоби, паперові рушники, туалетний папір, а приватність забезпечувалася кабінками. 

Представниця Служби освітнього омбудсмена засвідчила збереження цілісності сейфу та коробки, у якій зберігалися всі документи для ЗНО, цілісність кожного із п’ятнадцяти пакетів із завданнями та робочими зошитами для учасників. Охорона документів та порядок у пункті проведення ЗНО забезпечувалися працівником поліції. 

У всіх аудиторіях перед початком ЗНО було організовано наскрізне провітрювання – відчинено вікна та двері. 

Для об’єктивності, громадська спостерігачка обрала аудиторію на 3-му поверсі біля даху будівлі. В аудиторії було 15 осіб, дистанціювання дотримувалися, усі присутні весь час знаходилися у масках, одна учасниця була в рукавичках.

Сорок хвилин було витрачено на детальний інструктаж для учасників, тестування якості та гучності аудіювання. Усі учасники погодилися з гучністю та зрозумілістю аудіювання, зауважень щодо його відтворення не було, і це вони засвідчили своїм підписом. Безпосередньо  об 11.40 розпочалося випробування ЗНО.

З 12.10 до 12.14 була проведена технологічна перерва, під час якої запропонували замінити маски на нові. Організатори запропонували нові маски з цілісного пакету, і більшість абітурієнтів скористалися цією можливістю. Цю ж перерву використали для того, щоб працівник поліції перевірив учасників на наявність мобільних телефонів та інших пристроїв металошукачем. Жодного пристрою не виявили. Час, який був витрачений на цю перерву, додався до загального часу виконання завдань учасниками в аудиторії.

Погіршення самопочуття та стану здоров’я в учасників ЗНО виявлено не було, до медичного працівника ніхто не звертався. 

В аудиторіях була тиша, підказок з боку інструкторів та абітурієнтів один одному не зафіксовано. Періодично інструктори просили учасників ЗНО одягнути маску, відповідно до правил, адже дехто приспускав її нижче носа.

 Спілкування з учасниками було ввічливим та коректним, інструктори зверталися до кожного абітурієнта на “Ви”.

Після завершення випробувань багато учасників ЗНО зібралися біля ґанку школи великим та галасливим натовпом, у більшості, на жаль, маски були відсутні, про дистанцію мова вже і не йшла.

Спеціалізована школа I-III ступенів №24 ім.О.Білаша міста Києва з поглибленим вивченням іноземних мов Шевченківського району м. Києва

О 9 годині на території школи почали збиратися перші абітурієнти, які дотримувалися правил дистанціювання,  але більшість з них – без масок. На вході до школи були розташовані кілька табличок-нагадувань про дотримання дистанції 1,5 метри та дезінфікуючий засіб для рук. На вході знаходилися реєстратор та двоє медичних працівників – усі в медичних масках, а медики, як і належить, – в захисних халатах, також на їхньому столі лежав захисний щиток, який одна з них одягнула перед початком допуску абітурієнтів до пункту. Для того, щоб потрапити на пункт тестування, представниця Служби освітнього омбудсмена пройшла всі визначені заходи: вимір температури, перевірку документів та реєстрацію. В одній з аудиторій, яка добре провітрювалася, проводилася нарада для інструкторів, усі присутні були в масках. 

Перед входом абітурієнти по-різному очікували, поки розпочнеться вхід до пункту тестування: хтось дотримувався дистанціювання і намагався встигнути ще щось повторити, деякі стояли парами, хтось разом із батьками, хтось жваво спілкувався групками з 3-5 осіб. Тобто, попри велику територію школи, дистанціювання на вулиці, як і маскового режиму, дотримувалися не всі. Більшість – без масок або в масках, спущених на підборіддя. І хоч на території школи як такого затінку не було, очікувати, поки дозволять заходити до пункту тестування, було не спекотно через пасмурну погоду. 

О 9:45 абітурієнтів почали впускати до пункту тестування. Хтось тремтячими руками поспіхом одягав захисну маску (більшість абітурієнтів одягали маску на вході до пункту тестування), хтось впевнено вирушав у бій з англійською мовою, хтось з’ясовував, що тепер, після того, як пред’явив документи, більше не може вийти на вулицю до батьків, і починав нервувати.

Перш за все – на вході двоє медичних працівників вимірювали кожному температуру. Одна з медичних працівниць – у захисному щитку, інша – у звичайних окулярах. Далі – двоє реєстраторів, які перевіряли в абітурієнта документи та чи знає він номер аудиторії, в якій складав тестування. Скупчень у черзі не було. В цілому абітурієнти дистанціювання дотримувалися, а якщо хтось все ж починав порушувати це правило, організатори одразу просили про їх дотримання. Черга просувалася швидко – близько 30 секунд – 1,5 хвилини на абітурієнта. Інколи черги не було взагалі, і організатори запрошували абітурієнтів заходити до пункту тестування і не відкладати цей час, щоб не було черг. При вході до школи абітурієнти практично не користувалися дезінфекційним засобом для рук.

Разом зі вступниками до пункту тестування намагалися потрапити й батьки – звичайно, що їх не пропускали, адже це заборонено правилами тестування. 

Одному з абітурієнтів було надано медичну допомогу – на його перев’язаній руці, на яку кілька днів тому наклали шви, розв’язався бинт.  

У приміщенні було дотримано правил протиепідемічної безпеки: добре провітрювалися переходи між поверхами, коридори, аудиторії, у  вбиральнях за допомогою кабінок із дверима забезпечувалася приватність, наявні дезінфектори для рук та паперові рушники. 

А от самі абітурієнти, чекаючи початку ЗНО під аудиторіями, правил протиепідемічної безпеки дотримувалися не завжди: деякі абітурієнти йшли групками, коли піднімалися до аудиторій, а також групками сиділи під аудиторіями. Не всі як під аудиторіями, так і в аудиторіях правильно носили маски – у декого маска не закривала носа. Також до початку ЗНО уповноважена особа Київського регіонального центру оцінювання якості освіти зробила зауваження абітурієнтам, які сиділи під аудиторіями, щоб не розмовляли по мобільних та вже не користувалися телефонами, а повимикали їх. Оскільки деякі абітурієнти говорили по мобільному або використовували їх.

Представниця Служби вибірково обрала аудиторію для громадського спостереження. Приміщення добре провітрювалося, абітурієнти були розсаджені на безпечній один від одного відстані. З 15-и абітурієнтів були присутні 13, а двоє не з’явилося для виконання тесту. 

Цікаво було спостерігати за абітурієнтами: хтось нервово стукотів ногою, хтось розмальовував візерунками руки, хтось заколював ручкою волосся. Інструктори усіляко підбадьорювали та заспокоювали вступників. 

Об 11 годині розпочався інструктаж перед ЗНО, який тривав 41 хвилину. Інструктори провели його відповідально та доступно: пояснили всю необхідну інформацію, запитували абітурієнтів про самопочуття, уточнювали, чи нікому не потрібно під час тестування приймати ліки, звертали увагу, що якщо комусь необхідно змінити захисну маску – маски є, і це можна зробити. Ніхто з абітурієнтів на самопочуття не скаржився. 

Також відбулася перевірка справності диску з аудіюванням, під час пробного аудіювання налаштовано звук так, щоб його чули всі учасники. 

Під час роздачі бланків у всіх абітурієнтів виявився не зовсім якісно роздрукований бланк Б – у тій частині, де вступники мають писати твір, не всі лінії видно чітко. Але  чіткість друку ліній жодним чином не вплине на результат тестування, тому бланки не змінювалися. 

Ще одна незручність, що виникла – інформацію, яку абітурієнти мали вказати на бланку відповідей А  (текст написаний на дошці), було не дуже добре видно з останніх парт через якість дошки. Але інструктори самостійно звернули на це увагу, і абітурієнти записували всю необхідну інформацію під їхню диктовку.

Безпосереднє виконання завдань розпочалося об 11 год 41 хв. та мало завершитися о 14 год 12 хв (хвилину додали за повторне прослуховування під час аудіювання тексту для перевірки диска із завданнями для аудіювання). Першим було аудіювання. Тексти аудіювання було чути добре. Перед початком аудіювання інструктори, як належить, закрили вікна, аби не заважали сторонні звуки, і одразу після аудіювання інструктори відкрили вікно та двері. Абітурієнтів просили повідомляти про протяг, щоб у його разі зачинити двері.

Процедура тестування в аудиторії відбувалася без порушень: абітурієнти залишили речі у визначеному місці, не списували, не перемовлялися.

Представник поліції під час технічної перерви, після завершення аудіювання,  заходив до аудиторій та здійснював перевірку учасників ЗНО металошукачем щодо наявності мобільних та інших пристроїв. 

Школа I-III ступенів №168 Оболонського району міста Києва

О 9:30, коли представниця Служби освітнього омбудсмена прибула до пункту тестування, біля школи вже зібралося чимало абітурієнтів та їхніх батьків, які стояли групками, переважно без масок і без дотримання дистанції.

Періодично до всіх, хто чекав початку ЗНО, звертався медичний працівник із проханням дотримуватися дистанції та одягнути маску, на яке абітурієнти переважно не реагували або віджартовувалися. Черг до пункту не було, оскільки абітурієнти не поспішали заходити всередину. Але працівники пункту наголошували на тому, що не варто чекати біля входу, аби потім не створювати скупчення.

При вході до школи була розмітка для дотримання дистанції, яку і використовували абітурієнти в черзі, що просувалася дуже швидко, адже час у черзі тривав орієнтовно  1-1,5 хвилини.

Найбільша черга була зафіксована з 10.40 до 10.50 – це  5-7 людей із дотриманням дистанції,  які швидко заходили до пункту один за одним.

При  вході до пункту ЗНО здійснювалося вимірювання температури тіла як учасникам, так і організаторам. Медичні працівники були в масках, захисних щитках та халатах. Якщо учасник ЗНО не мав маски, то таку маску йому одразу видавали організатори.

Частина абітурієнтів, які зайшли до приміщення, сиділи в коридорах біля аудиторій та спілкувалися  між собою, всі були в масках, але, звісно, що дистанціювання не було дотримано. Дехто з них навіть встиг пограти в настільний теніс у просторих коридорах школи. 

У приміщенні школи були розвішані дорожні карти та стрілки із вказанням виходу та вбиралень. На вході до аудиторій, вбиралень та у самих вбиральнях були дезінфектори. У туалетних кімнатах забезпечено приватність особи, наявні окремі кабінки з дверцятами. Помити руки усі присутні могли рідким милом у туалетних кімнатах. 

До початку тестування вікна та двері в аудиторіях були відчинені, щоб забезпечувалося провітрювання.

 Працівниця Служби вибірково обрала аудиторію для спостереження, у якій об 11:00 вікна зачинили, пояснивши абітурієнтам, що їм не повинно нічого заважати. Організаторами  проведено інструктаж, який тривав 39 хвилин. Виконання завдань розпочалося об 11:39. Аудіювання було добре чути всім учасникам. Під час тестування дистанція між учасниками та масковий режим дотримувалися. На самопочуття ніхто не скаржився.

Після проведеного аудіювання, коли відчинили вікна та двері, виникла невелика проблема: під вікнами школи біля спортивного майданчика гуляли батьки з дітьми, які галасували. Однак після зауваження батьки перепросили і забрали дітей в інше місце, вони навіть запитали дату наступного ЗНО, щоб не приходити цього дня гуляти на подвір’я школи.

Ще одна незручність була пов’язана з тим, що одна з аудиторій розташовувалася поруч із туалетом, і тому, коли двері в коридор відчинили, було чутно зливання води у вбиральні.

 В аудторії, де був присутній працівник нашої служби, з п’ятнадцяти осіб двоє не з’явилися на тестування.

 За словами відповідальної за пункт тестування директорки школи Кравчук Наталії Іванівни, школа була забезпечена всіма необхідними засобами захисту: засобами для дезінфекції підлоги, поверхонь меблів та рук, рушниками, масками тощо.

Крім представниці Служби освітнього омбудсмена, на пункті були ще двоє громадських спостерігачів – представники ЗМІ.  Біля приміщення пункту тестування також були журналісти одного з телеканалів. Представники пункту тестування зверталися до ЗМІ і просили не  знімати обличчя учасників ЗНО, адже більшість із них є неповнолітніми.

Спеціалізована школа I-III ступенів № 274 міста Києва

Представниця Служби прибула до пункту ЗНО о 9:30, де їй одразу виміряли температуру. На жаль, до приміщення пункту тестування зайти виявилося не можливо, оскільки представниця Служби освітнього омбудсмена пред’явила оцифроване посвідчення спостерігача, а не паперовий документ. Це було зафіксовано у протоколі. Тому, поважаючи вимогу організаторів, спостерігала за дотриманням правил безпеки безпосередньо біля пункту ЗНО. 

Основна маса абітурієнтів прибула до пункту з  10:00 по 10:30, черги були досить довгі – по  40 – 45 осіб, але було забезпечено швидкий прохід. Середній час у черзі тривав 3-4 хвилини. Ґанок перед входом був промаркований, тому в більшості випадків дистанція дотримувалася. При вході працювали до 10 співробітників пункту ЗНО: четверо слідкували за чергою, двоє вимірювали температуру, двоє перевіряли документи. Ще 2-4 особи приєднувалися до організації в разі потреби. 

Інколи спостерігалося скупчення з 3-4 осіб біля медсестер, коли  вимірювалася температура. Підвищеної температури в учасників не виявили. Медичні працівники мали щитки, маски та халати.

Дезінфікуючі засоби біля входу були. Маски були як в абітурієнтів, так і в організаторів, але третина учасників носила не належним чином, залишаючи відкритим ніс.

Школа І-ІІІ ступенів № 90 Печерського району міста Києва

Представниця Служби прибула до пункту ЗНО о 9:25 год, їй виміряли температуру та після цього допустили до приміщення.

Скупчення біля входу не спостерігалося. Найбільша кількість осіб зафіксована о 10.00, орієнтовно до 50 осіб, які дотримувалися дистанції та маскового режиму. Черга розташовувалася у затінку, час перебування у черзі до 2-3 хвилин.

Усім абітурієнтам на вході вимірювали температуру, підвищеної температури не виявлено. При вході наявний дезінфікуючий засіб для рук.

Медичні працівники забезпечені ізоляційними халатами, масками та захисними щитками. Абітурієнтам надавалися маски в разі їх відсутності та пропонувалися рукавички.

У середині приміщення дистанції дотримувалися, для цього були нанесені червоні мітки на підлозі. Наявні дезінфекційні та миючі засоби в туалетних кімнатах.

Приватність санітарного вузла забезпечувалася окремими кабінками.

О 10:50 допуск абітурієнтів до пункту ЗНО був заборонений.

Для проведення тестування були задіяні 20 аудиторій, у кожній були присутні по 14-15 абітурієнтів. У кожній аудиторії були наявні дезінфекційний засіб та маски для заміни.

В обраній для перевірки аудиторії інструктаж тривав 30 хвилин, тестування розпочалося об 11.30. Перед початком тестування забезпечено провітрювання – відкриті двері та вікна у всіх аудиторіях. Під час тестування були відкриті лише вікна.

На час аудіювання вікна зачинялися. Аудіювання учасникам було чути добре.

На прохання учасників ЗНО, після завершення аудіювання було відчинені вікна та двері.

Масковий режим та дистанцію між учасниками в аудиторії було дотримано.

Під час технічної перерви відбувся огляд абітурієнтів металошукачем, під час якого заборонених речей: зчитувальних пристроїв, розумних годинників, мобільних телефонів тощо  – не виявлено.

На початку аудіювання одна учасниця стала почувати себе зле. Їй надали першу медичну допомогу. Згодом абітурієнтку забрала її мама. Інших скарг на самопочуття не було.

Порушень під час виконання тестування не виявлено.


Миколаївська гімназія №2, м. Миколаїв

До пункту тестування представниця Служби прибула о  9:30, де одразу медичний працівник виміряла температуру. Опісля громадську спостерігачку допустили у приміщення для посвідчення особи та оформлення документів.

Найбільше скупчення перед входом спостерігачка зафіксувала о 10:30 – орієнтовно – до 15 абітурієнтів. Черга просувалася достатньо швидко, кожен абітурієнт перебував у черзі не більше 2-3 хвилин. При цьому не всі учасники дотримувалися безпечної дистанції, але після зауважень від організаторів – виправлялися.

У всіх організаторів та учасників ЗНО були маски. При вході знаходилися дезінфікуючі засоби для рук. Всім абітурієнтам вимірювалася температура. Одна абітурієнтка надала медичну довідку про підвищену температуру тіла через стан здоров’я (це передбачено цьогорічною процедурою проведення), і її допустили до пункту тестування.

Якщо учасник ЗНО не мав маски, організатори йому її одразу ж видавали. Медичний працівник був одягнений в ізоляційний халат, маску та захисний щиток.

У приміщенні дистанціювання учасників та масковий режим дотримувалися. У вбиральнях окремими кабінками з дверцятами забезпечувалася приватність та були миючі засоби. Усі аудиторії до початку тестування провітрювалися.

В обраній представницею Служби аудиторії інструктаж перед початком ЗНО тривав 25 хвилин, а об 11:25 розпочалося виконання завдань. Власне в аудиторії, дистанціювання та масковий режим дотримувалися. Було забезпечено зміну масок як для учасників ЗНО, так і для організаторів.

Зауважень до аудіювання  від учасників не зафіксовано: всі все добре чули, хоча вікна під час аудіювання не зачинялися. На прохання учасників ЗНО, додатково відчинялися вікна або двері. Лише в одній аудиторії було спекотно, оскільки вона була розташована з сонячної сторони. 

Порушень правил проведення ЗНО та протиепідемічної безпеки громадська спостерігачка не виявила. 

Школа I-III ступенів №286 міста Києва

Представниця Служби прибула до пункту ЗНО – школи I-III ступенів № 286 міста Києва  о 9:40, коли у дворі школи вже були учасники, які очікували перелік аудиторій з розподілом учасників і дозволу на вхід.

Території школи було достатньо для того, щоб дотримуватися дистанції при очікуванні. Медичні працівники школи наголошували на потребі дотримуватися дистанції. Деякі абітурієнти об’єднувалися у групи і порушували це правило. Черги з абітурієнтів розташовувалися у затінку та просувалися швидко, оскільки вступники розділилися на дві черги. Як організатори, так і абітурієнти мали маски, абітурієнтів без масок просили їх одягнути. У випадку, якщо маски не було чи вона мала “несвіжий” вигляд, абітурієнт міг взяти нову маску на вході.

При вході до школи абітурієнтам вимірювали температуру два медичні працівники, які були оснащені щитками, медичними халатами та масками. Також на вулиці стояли дезінфікуючі засоби для рук. Випадки підвищення температури на пункті тестування виявлені не були. Лише один абітурієнт мав ознаки респіраторного захворювання – кашель, проте, після пред’явлення довідки від медичного закладу про астму, абітурієнта допустили до тестування. 

У приміщенні школи абітурієнти дотримувалися дистанції, а  також маскового режиму. Після 10:50 вступників до пункту тестування не впускали. У кожній аудиторії закладу освіти, у якій проходило ЗНО, були дезінфікуючі засоби для рук. Ці засоби, а також санітарно-гігієнічні  засоби (мило, санітайзери) були наявні  і в санітарних вузлах. Вбиральні забезпечували приватність абітурієнта: окремі кабінки з дверцятами. Як до початку, так і під час тестування аудиторії у школі провітрювалися.

В аудиторії, яку для спостереження обрала працівниця Служби, перед початком тестування абітурієнтам зрозуміло та доступно провели інструктаж, який тривав 30 хвилин. Об 11:30 учасники тестування почали виконувати завдання. Під час виконання завдання вони за партами сиділи по одному та в шаховому порядку, тому мінімальну дистанцію в 1,2 метри в аудиторії було дотримано. Маскового режиму під час тестування вступники переважно дотримувалися. Під час технічної перерви була можливість замінити маски, але не всі учасники тестування виявили бажання це зробити, в середньому у кожній аудиторії змінювали маску від 3 до 5 осіб.  Під час тестування аудиторія постійно провітрювалася, тому спекотно не було, вікна не зачинялися навіть коли було аудіювання, але це не впливало на зрозумілість запису: все було чути добре. 

На пункті тестування ЗНО одному абітурієнту надано медичну допомогу через підвищення артеріального тиску.

Під час технічної перерви було здійснено огляд учасників ЗНО з металошукачем, під час якого в одного учасника виявили мобільний телефон у кишені. Учаснику заборонили продовжувати написання роботи. Організатори  склали відповідний акт. Учасник написав пояснювальну записку, після чого залишив пункт тестування. 


Школа І-ІІІ ступенів Гімназія №34 Либідь

Працівник Служби освітнього омбудсмена прибув до пункту тестування о 8:40, де йому одразу виміряли температуру.

На території школи були накреслені відмежувальні лінії для дотримання дистанції, тому скупчення людей не спостерігалося.

Маскового режиму дотримувалися всі, без винятку, особи, залучені до проведення ЗНО, та його учасники. Перед перевіркою документів у всіх абітурієнтів вимірювали температуру медпрацівники в захисних масках, одноразових костюмах та захисних пластикових щитках. Абітурієнтів з підвищеною температурою виявлено не було.

В абітурієнтів перевіряли документи без прямого контакту, на відстані не менше метра, що займало не більше хвилини на одну особу, одночасно здійснювалася перевірка двох осіб. Якщо маски в абітурієнта не було, його нею забезпечували. Усіх осіб – учасників ЗНО та організаторів, які заходили до закладу освіти, одразу направляли до вбиральні, щоб помити з милом руки. 

У туалетних кімнатах наявні окремі кабінки з дверцятами, а також є мило та паперові рушники.

Аудиторії, в яких складали ЗНО, провітрювалися щонайменше годину перед початком тестування. Під час проходження аудіювання були зачинені всі вікна та двері. Також організатори об 11 годині змінили свої маски перед початком ЗНО. Абітурієнти могли змінити їх під час технічної перерви – о 12 годині після проходження завдання з аудіювання. Також під час перерви працівник поліції перевірив усіх абітурієнтів металошукачем на наявність мобільних та інших пристроїв. Процедура заміни масок та огляд металошукачем зайняла 5 хвилин. 

У всіх аудиторіях були антисептики, запасні маски та одноразові рукавички. Після того, як аудіювання завершилося, в аудиторіях були відчинені як вікна, так і двері.

Системи відтворення звуку під час проведення аудіювання працювали справно, нарікань ні у педагогічних працівників, ні в абітурієнтів не було. 

Під час проведення ЗНО порушення з боку закладу освіти та з боку учасників  не виявлені. Періодично деякі учасники ЗНО намагалися знімати чи приспускати маски з носа, але, після прохань інструкторів щодо дотримання маскового режиму – одягали їх знову. Коли ЗНО завершилося, абітурієнти зібралися у холі закладу через дощ, маски не знімали, але дистанції не дотримувалися. У дворі, після того, як дощ закінчився, учні зняли маски, але працівники закладу просили одягнути їх назад. 

Після того, як абітурієнти склали ЗНО, представник Служби поспілкувався з 20 абітурієнтами. Зауважень щодо безпеки ні в кого з них не було, всі вони були повністю задоволені організацією ЗНО з англійської мови.

Червоноградська гімназія Львівської області

Працівниця Служби прибула до пункту ЗНО – Червоноградської гімназії – о 9:30. Перше, що побачила – скупчення абітурієнтів перед входом до закладу освіти. Проте під час очікування в черзі безпечної дистанції учасники ЗНО дотримувалися. Черга розташовувалася у відкритій зоні без можливого затінку, але було хмарно, тому дискомфорту не відчувалося, та й черга просувалася достатньо швидко – орієнтовно двоє людей кожну 1-2 хвилини. У всіх абітурієнтів та організаторів були захисні маски, окрім цього, додаткові маски роздавали всім учасникам тестування.

При вході знаходилися дезінфікуючі засоби для рук, якими кожен абітурієнт обов’язково мав скористатися. Також усім учасникам вимірювали температуру медичні працівники, які були забезпечені всіма необхідними засобами захисту. Абітурієнтів, які б мали підвищену температуру, зафіксовано не було.

До приміщення працівниця Служби зайшла о 9:30. Вона зафіксувала, що дистанції дорогою до аудиторії та в середині приміщення абітурієнти дотримувалися. Деякі абітурієнти приспускали захисні маски. 

Після 10:50 абітурієнтів до пункту тестування не пропускали. У приміщенні були необхідні дезінфікуючі засоби для рук. Санітарний вузол забезпечував приватність (кабінки з дверцятами), також у ньому були засоби для миття рук. Як до, так і під час тестування приміщення провітрювалися. Проведений перед початком тестування інструктаж в аудиторії, обраній працівницею Служби для спостереження, тривав 20 хвилин. Одразу після інструктажу абітурієнти почали виконувати завдання. В аудиторії під час тестування приблизно дотримувалася дистанція 1,2 метри між абітурієнтами. Деякі вступники, виконуючи тест, приспускали маски. В аудиторіях було прохолодно та свіжо. Під час аудіювання вікна зачинялися. Аудіювання було чутно добре. Опісля, на прохання абітурієнтів, вікна та двері в аудиторіях відчинялися.

Спеціалізована школа І-ІІІ ступеня № 125 з поглибленим вивчення англійської мови міста Києва

Працівник Служби прибув до пункту тестування о  8:50. Він виявив, що перед входом абітурієнти не дотримувалися соціальної дистанції. Однак організатори намагалися це виправити і зверталися до учасників ЗНО з відповідним проханням. Черга розташовувалася у затінку і проходила достатньо швидко – по кілька людей за хвилину. На вулиці розміщувалися дезінфікуючі засоби. У всіх абітурієнтів були маски.

При вході вступникам  вимірювали температуру медичні працівники, які були оснащені всіма необхідними засобами захисту: халатами, щитками. Учасників з підвищеною температурою не виявили.

Вже після входу на територію школи один учасник просив про медичну допомогу –  йому необхідні були краплі для носа. Однак, коли він подавав документи, то не вказував про особливі медичні потреби. Інша учасниця втратила свідомість – у неї знизився тиск, і її забрала швидка медична допомога.  Якщо абітурієнт хотів зняти маску, йому робили зауваження. Також видавали запасні маски. Після дозволеного часу вступників не пропускали. 

У середині приміщення абітурієнти дистанції не дотримувалися, однак перебували в масках. До початку тестування приміщення провітрювалися. У закладі освіти були необхідні  та в достатній кількості дезінфікуючі засоби і засоби гігієни. У санітарному вузлі забезпечувалася приватність.

 Під час самого тестування в аудиторіях дистанції та маскового режиму дотримувалися, деякі учасники змінювали маски. В аудиторіях було дещо спекотно, але учасники почувалися добре і на самопочуття не скаржилися.  Для абітурієнтів провели зрозумілий інструктаж та уточнили, чи є запитання. Запитань у вступників не було. Під час аудіювання вікна і двері зачинялися, а після його закінчення – їх знову відкрили. Аудіювання було чути відмінно. 

Під час виконання тестових завдань порушень майже не було (єдиний випадок – учасник частково зняв маску, але йому зробили зауваження, після якого він одягнув маску правильно).

Нам вдалося взяти коментарі в учасників та інструктора ЗНО

Богдан Г., випускник Броварської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2:

– “Усі вимоги щодо безпеки під час цього ЗНО дотримано. ЗНО з англійської мови по безпеці нічим не відрізняється від попередніх. Наявність маски не була для мене проблемою під час ЗНО. Аудіювання – добре. Головною проблемою для мене є страх. Спека та духота заважала, звісно, але я розумію, що це погодні умови. Необхідно було відчинити двері”. (вікна в аудиторії, де перебував Богдан, були відчинені увесь час, а двері зачинялися лише на час аудіювання – примітка автора).

Тетяна Я., навчалася у Згурівському НВК:

– “З доїздом до міста Бровари зі Згурівки проблем не було, деякий час шукали школу, але все добре – знайшли.  На мою думку, під час ЗНО було дотримано усіх правил безпеки. У порівнянні з першим ЗНО (математика – примітки автора), виконання усіх правил відбувається не поспіхом, а більш чіткіше та суворіше. Під час ЗНО з математики не була готова аудиторія, на стінах  висіли усі формули і ми чекали, коли все знімуть. А зараз все добре, все підготовлено. З кожним тестом заходи безпеки лише посилюються, і це добре. На мою думку, дистанція порушувалася лише під час роздачі зошитів та бланків відповідей. До тривалого перебування у масці я звикала під час першого ЗНО, коли це було, дійсно, незвично і досить важко. Зараз вже звикла. Спека, звісно, заважає виконанню завдань. Аудіювання було добре чути, краще сприймався жіночій голос, трохи була луна, коли говорив чоловік, але для мене все було зрозуміло”.

Світлана П., старший інструктор:

– “Вважаю, що ЗНО було безпечним як для учасників,  так і організаторів. Абітурієнти всі встигли написати роботу, і це свідчить про високий рівень знань. Порушень не було, всі в масках, дистанцію було дотримано. Особисто важко знаходитися в масці, бачу що і дітям також важко, але ці заходи задля безпеки, і добре, що всі присутні це розуміли. Ніхто не знімав маску, всі дотримувалися правил”.

 

Висновки

На думку працівників Служби освітнього омбудсмена, які спостерігали за проведенням ЗНО в різних областях країни,  усі необхідні заходи безпеки в пунктах ЗНО були добре організовані. Заклади освіти, у яких проводилося ЗНО, були забезпечені всім необхідним: медичними масками для учасників, інструкторів та медиків, безконтактними термометрами (пірометрами), дезінфікуючими засобами для рук, дезінфікуючими засобами для обробки поверхонь, ізоляційними медичними халатами та захисними щитками або окулярами для медиків.

Організатори ЗНО: представники Українського центру оцінювання якості освіти та регіональних центрів, працівники закладів освіти, інструктори робили все необхідне для безпеки його учасників та своєї власної безпеки.

Переважна більшість інструкторів допомагали учасникам ЗНО психологічно налаштуватися до тестування, забезпечували всі умови його проведення, постійно озвучували та нагадували про правила безпеки. Адже під час такого першого та відповідального кроку в самостійне, доросле життя, випускники відчувають страх, невпевненість у собі та своїх силах, переживають стрес. І від атмосфери в пункті тестування та в аудиторії, де безпосередньо проходить  випробування, частково залежить успішність його виконання. Наразі ці умови ускладнені пандемією Covid-19 – учасники ЗНО мають перебувати у масках, дотримуватися безпечної дистанції, періодично мити та дезінфікувати руки.  

Водночас, усі працівники нашої Служби стали свідками недотримання правил безпеки саме учасниками ЗНО та, інколи, їхніми батьками. Саме перед початком ЗНО перед пунктами тестування зафіксовані скупчення абітурієнтів, частина з них була без масок. Звісно, на вулиці маска не потрібна, якщо ви дотримуєтеся необхідної дистанції але якщо дистанцію порушено –  маска необхідна. 

Не всі учасники ЗНО правильно носять маски: залишають відкритим ніс, хоча саме ніс найперший вірогідний шлях інфікування COVID-19. Тому під час ЗНО організатори постійно вимагали дотримання цих правил безпеки. 

Безпека учасників ЗНО залежить не лише від організаторів, які зробили все необхідне, а й від  поведінки та дотримання всіх правил його учасниками!

 Звертаємося до абітурієнтів та їхніх батьків – ЗНО є безпечним для його учасників за умови дотримання ними всіх правил.

Хочемо подякувати Українському та регіональним центрам оцінювання якості освіти, організаторам ЗНО у закладах освіти, які доклали максимум зусиль задля створення безпечних умов тестування. 

Сподіваємося що і під час наступних ЗНО, ЄВІ та ЄФВВ ці умови будуть дотримані