ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО ДОБРОВІЛЬНУ ВАКЦИНАЦІЮ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ, ЯКІ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У ПРОВЕДЕННІ ЗНО

  1. Чи є щеплення добровільним для педагогів??
  2. Яка вакцина доступна для добровільного щеплення педагогів, які беруть участь у проведенні ЗНО?
  3. Як саме відбуватиметься вакцинація?
  4. Скільки доз вакцини і через який період часу отримає вакцинований?
  5. Чи можна отримати довідку про проходження вакцинації?
  6. Чи пов’язані випадки смерті та проблеми зі здоров’ям після вакцинації?
  7. Які протипоказання можливі для отримання щеплення?
  8. Чи варто здавати аналіз на антитіла перед щепленням?
  9. Чи можна вакцинуватися проти Covid-19, якщо необхідно зробити щеплення від інших інфекційних хвороб?
  10. Чи може бути колективний імунітет у закладі освіти, якщо перехворіла більшість працівників?
  11. Чи може понижуватися імунітет після вакцинації?
  12. Де можна більш докладно дізнатися про вакцинацію проти COVID-19?

Процедура ЗНО критично необхідна, щоб забезпечити дотримання права на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання результатів загальної середньої освіти.

Надзвичайно важливо, щоб тестування відбувалося у безпечних умовах, адже саме здоров’я та життя учасників освітнього процесу має  найвищу цінність. 

Тому всіляко підтримую позицію МОН та МОЗ надати пріоритетне право добровільно вакцинуватися тим педагогічним працівникам, які беруть участь у проведенні ЗНО. Це допоможе зробити процес тестування ще безпечнішим. Адже педагоги, які вакцинуються, таким чином захищають не лише себе, а й своїх колег та учнів, і не лише на період проведення ЗНО, а й на подальше навчання у новому навчальному році.

На превеликий жаль, ще не всі усвідомлюють і розуміють важливість вакцинації для збереження свого здоров’я та життя. 

Це пов’язано із багатьма чинниками, зокрема, відбувається цілеспрямована кампанія дискредитації наукового підходу до вакцинації взагалі. Тому якщо педагог відмовляється від вакцинації проти Covid-19 – не варто це пов’язувати з його кваліфікацією, однозначного причинно-наслідкового зв’язку тут немає. Тут важливо, щоб саме медичні фахівці пояснювали якомога доступніше, чому вакцина проти Covid-19 – це ефективно та безпечно, чому важливо вакцинуватися та як це робити правильно. 

Учора взяв участь у вебінарі “Вакцинація від COVID-19 для освітян”, де фахово обговорювали значущі питання вакцинації освітян, залучених до проведення ЗНО.

На запитання освітян відповідали визнані фахівці, які мають величезний практичний досвід: 

  • кандидат медичних наук, лікар-дитячий інфекціоніст, голова національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, голова правління ГО “Батьки за вакцинацію” Федір Лапій;
  • заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко;
  • сімейна лікарка, доктор медичних наук Ірина Волошина, яка модерувала зустріч. 

Щиро радий, що багато колег із закладів освіти та управлінь освітою доєдналося до онлайн-вебінару, розуміючи важливість вакцинації та довіряючи медицині. 

Окремо хочу висловити подяку Міністерству освіти і науки України, яке сприяло поширенню інформації про наш вебінар через запрошення на сайті МОН.

За словами Тетяни Вакуленко, на ЗНО-2021 зареєструвалося майже 390 тисяч вступників. А для його проведення залучені більше 97 тисяч працівників, третина з яких вже вакцинувалися. Заступниця директора УЦОЯО звернула увагу, що вакцинація педагогічних працівників є добровільною та не вплине на їхнє залучення до роботи на ЗНО. Для безпеки учасників ЗНО цьогоріч також відбуватиметься температурний скринінг, дезінфікуватимуться приміщення, учасники допускатимуться до пунктів тестування за спеціальним графіком. Але, як наголосила Тетяна Вакуленко, учасники самостійно повинні принести із собою достатню кількість своїх масок чи респіраторів та індивідуальні санітайзери. 

ЩО ОСВІТЯНАМ ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ: ПОРАДИ ЕКСПЕРТА

Після проведення вебінару ми узагальнили важливу інформацію та поради експерта, кандидата медичних наук, лікаря-дитячого інфекціоніста, Федора Лапія, і його відповіді на найпоширеніші запитання.

1.Чи є щеплення добровільним для педагогів?  

Вакцинація педагогічних працівників є добровільною та не вплине на їхнє залучення до роботи на ЗНО.

  

2. Яка вакцина доступна для добровільного щеплення педагогів, які беруть участь у проведенні ЗНО?  

Педагогічним працівникам запропоновано зробити щеплення вакциною “Коронавак” від компанії Sinovac (КНР). Вона вже схвалена 22 країнами, серед яких, зокрема, Азербайджан, Бразилія, Туреччина, Китай, Чилі, Мексика тощо. В Україні вакцина “Коронавак” зареєстрована 09.03.2021 року.

3. Як саме відбуватиметься вакцинація?  

Вакцина вводиться після огляду, оцінки протипоказань до щеплення та отримання згоди на вакцинацію, внутрішньом’язово (у дельтоподібний м’яз плеча) у сидячому положенні. Необхідно обирати такий одяг, щоб медпрацівнику зручно було дістатися до дельтоподібного м’язу. Після щеплення варто залишитися на пів години у пункті щеплення, щоб у разі виникнення серйозної  алергічної  реакції, вчасно надати медичну допомогу. При виникненні такої реакції  вводиться препарат, що містить адреналін. 

4. Скільки доз вакцини і через який період часу отримає вакцинований?  

Вводиться дві дози вакцини “Коронавак” з інтервалом у 28 днів. Якщо ви отримали першу дозу, для вас одразу резервується друга доза вакцини.

5. Чи можна отримати довідку про проходження вакцинації?  

Всі, хто проходять вакцинацію, вносяться до електронної бази і після отримання двох доз вакцинації можуть роздрукувати довідку про те, що вакцинувалися.

6. Чи пов’язані випадки смерті та проблеми зі здоров’ям після вакцинації?  

Не варто безапеляційно пов’язувати випадки смерті або виникнення проблем зі здоров’ям із вакцинацією. Між ними може не бути жодних причинно-наслідкових зв’язків, це може бути випадковість. Статистичні дослідження реакції на вакцинацію двох груп людей: вакцинованої та групи плацебо (група, що отримує  не вакцину) демонструють, що як у трохи більш ніж 34% вакцинованих, так і в трохи більш ніж 34% невакцинованих боліла голова, майже рівний відсоток людей мали діарею, кашель чи гарячку.

7. Які протипоказання можливі для отримання щеплення?  

Вакцинація протипоказана тим, хто має в анамнезі тяжкі алергічні реакції на будь-який компонент вакцини або розвинули тяжку алергічну реакцію на першу дозу вакцини.

8. Чи треба перевіряти наявність антитіл проти вірусу перед тим, як вакцинуватися?  

Не потрібно, хоча можна в межах наукових досліджень. Рутинне серологічне тестування НЕ потрібне ані перед, ані після щеплення будь-якою вакциною проти COVID-19. Втім, воно може бути використане в межах наукових досліджень.

9. Чи можна вакцинуватися проти Covid-19, якщо необхідно зробити щеплення від інших інфекційних хвороб?  

Якщо за календарем щеплень або з інших причин вам необхідно робити щеплення від інших інфекційних хвороб, вакцинуватися від Covid-19 можна через 14 днів після вакцинації проти інших інфекційних хвороб. Планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб варто проводити через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти коронавірусу. Але цей термін може бути скорочений до 14 днів. 

10. Чи може бути колективний імунітет у закладі освіти, якщо перехворіла більшість працівників?  

Навіть якщо у закладі освіти перехворіла більшість педагогічних працівників, про колективний імунітет говорити занадто рано, оскільки є випадки повторного інфікування Covid-19.

11. Чи може понижуватися імунітет після вакцинації?  

Імунітет після вакцинації знизитися не може. 

12. Де можна більш докладно дізнатися про вакцинацію проти COVID-19?  

 Доступним для широкого загалу є збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19», де надано більше 150 запитань та відповідей на найбільш важливі запитання щодо вакцинації. Збірник можна вільно завантажити за цим посиланням.

Крім того, ви можете отримати інформацію на таких ресурсах: 

Переглянути вебінар повністю можна тут.

Вебінар організовано громадською організацією “Батьки за вакцинацію” у межах проєкту “100+ відповідей на запитання про вакцинацію від COVID-19” за підтримки Центру Громадського здоров’я МОЗ України та Міжнародного фонду “Відродження”.